autor Pamela Carls

HYDROPONIE – PĚSTOVÁNÍ ROSTLIN

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Hydroponické pěstování rostlin má mnoho obdivovatelů. Tento způsob totiž umožňuje jednoduché řízení minerální výživy rostlin ve snadno přijatelné formě a také ve správném poměru. Zároveň se snižuje i nebezpečí šíření chorob ze substrátu – půda se při hydroponickém způsobu pěstování totiž nepoužívá. Pracovní náklady se přitom snižují na minimum – jsou vyšší jen na počátku s přípravou a nákupem potřeb.

Hydroponické pěstování

K tomuto způsobu pěstování jsou nejvhodnější hrnkové rostliny, které nepotřebují pro svůj růst půdu a jsou ozdobné především svými listy. Při hydroponii rostliny nezaléváme – a ty přesto netrpí suchem ani přemokřením. Živný roztok v nádobách vystačí i na několik týdnů a rostliny mají stále optimální výživu pro svůj růst. Ošetřování rostlin je nenáročné, navíc odpadá možnost nákazy z půdy.
Díky těmto výhodám je hydroponický způsob pěstování rostlin vhodný především v místech, kde je důležité čisté a zdravé prostředí (zdravotnická zařízení, laboratoře, výzkumné ústavy…).

Jak připravit živné roztoky

Živné roztoky lze sestavit několika způsoby. Můžeme si je připravit z jednoduchých či z vícesložkových minerálních hnojiv nebo ze speciálních hydroponických přípravků. Ty si koupíme ve specializovaných prodejnách jako lehce rozpustné tablety.
Při hydroponickém pěstování je třeba dodržet speciální požadavky jednotlivých druhů rostlin. Jsou to: dusík, fosfor, hořčík, vápník, mangan, síra a železo. Kromě těchto základních prvků má živný roztok obsahovat i stopové prvky bóru, molybdenu, mědi, zinku atp.

Rostliny vhodné pro hydroponii

Pro hydroponii jsou vhodné rostliny ozdobné listy, například: Aglaonema (Aglaonema commutatum), břečťan popínavý (Hedera helix), cisus – žumen (Cisus antarcica), difenbachie skvrnitá (Dieffenbachia seguine), dracéna – dračinec (Dracaena), fíkus (Ficus), filodendron popínavý (Philodendron scandens), kroton (Codiaeum variegatum), monstera skvostná (Monstera deliciosa), pepřinec – peperomie (Peperomia), šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius)… Ale dobře se tu daří i rostlinám ozdobným květy, jako třeba africká fialka (Saintpaulia).

Jak na to

K hydroponickému pěstování potřebujeme především nepropustnou nádobu nebo vaničku z plastů, skla, kovu, kameniny nebo jiných chemicky odolných materiálů.
Rostliny vyjmeme z květináče, odstraníme zeminu a kořenovou část opatrně, ale důkladně omyjeme. Umístíme v hydroponické nádobě a zasypáváme substrátem, což může být drobný štěrk, hrubozrnný písek nebo třeba keramzit. Po rozložení rostliny zalijeme substrát vodou. Když se rostliny novému prostředí přizpůsobí (asi po 2 týdnech), nahradíme vodu živným roztokem, který vyměňujeme jednou za 3 až 4 týdny. Mezitím podle potřeby pouze doléváme odpařenou vodu – kořeny by měly být v roztoku ponořeny jen do jedné třetiny! (Ke kontrole výšky hladiny použijeme vodoznak, který umístíme někde v koutě nádoby.