Zalíbí-li se nám nějaká rostlinka, začneme ji hledat v zahradnických prodejnách, v květinářství a dalších obchodech. Je však možné získat nové krásné pokojové rostliny i jinak. Stačí požádat přátele nebo sousedy o část zvolené rostlinky. Mnohé atraktivní pokojovky si totiž můžeme poměrně jednoduše rozmnožit (například pomocí listových řízků).
Samozřejmě si připravíme, co všechno budeme potřebovat
Důležitý je vhodný substrát (na rozmnožování rostlin) a perlit.
Pomůže nám práškový stimulátor.
Nářadí – bude se nám hodit zahradnický nůž nebo nůžky.
Jak na to – aneb pracovní postup
Samozřejmě potřebujeme materiál na rozmnožování – čili odřezky ze zdravých rostlin, které hodinu před odběrem ještě zalijeme. Z rostlin pak odebereme vhodný kousek na rozmnožení.
Pro rozmnožování pokojových rostlin si napřed připravíme substrát – nejvhodnější je ten, který je určen pro výsev a rozmnožování. Přidáme do něj hrst perlitu, který substrát dobře provzdušní.
Někdy postačí samotný list, jindy je například potřeba list i s kouskem stopy. Listovými řízky se dobře rozmnožuje zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia).
Pro množení africké fialky (Saintpaulia) potřebujeme list s průměrem čepele kolem 4 cm (což mívá, když je starý asi 5 měsíců). Aby se dobře zakořenil, má být jeho stopka dlouhá tak 2 cm. Na podporu rychlejšího zakořenění je vhodné použití práškového stimulátoru.
Vytrvalý a odolný tchýnin jazyk (Sansevieria) je sukulentní rostlina s dlouhými tuhými listy –použijeme jeden z nich a rozřízneme (příčně) na několik částí – každá by měla mít délku max. 6 cm. Ošetříme stimulátorem a zapíchneme do misky se substrátem.
Pomocí listových řízků můžeme hned po odkvětu rozmnožovat tořivku (Streptokarpus). Řez vedeme podélně vedle hlavní listové žíly, kterou odstraníme. Získáme tak 2 poloviny, které na rozmnožení použijeme, ošetříme je stimulátorem a napícháme do substrátu.
Pokud chceme rozmnožovat šáchor (Cyperus), odřízneme listovou růžici, zkrátíme konce listů a stopkou nahoru ponoříme do nádoby s trochou vody.
Pomocí listových řízků můžeme rozmnožovat například také šefleru (Schefflera arboricola), vánoční (Schlumbergera truncata) i velikonoční kaktus (Hatiora gaertneri), begónii (Begonia), voskovku (Hoya), kamélii (Camellia) a mnohé další druhy sukulentů.