Podzim vrcholí a s ním přichází i konec letošního vegetačního období. Ale zahrádce jako by to nevadilo, stále ještě hýří barevným listím ležícím pod stromy, na záhonech i na trávníku. Některé pozdní plody ještě zůstaly na stromech a keřích, záhony stále ještě zdobí podzimní květiny.
Záhony svítí teplými barvami
Všude kolem nás leží spousta barevného listí, Na stromech ještě vidíme poslední podzimní a zimní plody, některé keře zdobí okrasné plody, na záhonech dokvétají květiny. Jsou to především listopadky – chryzantémy či hvězdnice (Chrysanthemum) a někde možná i jiřinky (Dahlia). A jestliže jsme zasadili okrasné kapusty kadeřávky (Brassica oleracea) – ty budou zdobit naši zahrádku ještě dlouho do zimy.
Poslední práce na zahrádce
I v listopadu nás určitě překvapí příjemné dny s příznivějším počasím a je třeba je nepromarnit. Čekají nás poslední práce, aby mrazy během zimy poničily co nejméně a ztráty byly minimální. Využijeme tedy poslední možnost k zazimování a ošetření rostlin i zahradního náčiní.
Právě v listopadu je ten spráný čas, abychom připravili zahradu na zimu – tak například:
- rostliny chráníme proti mrazu chvojím, slámou…
- stále shrabáváme listí
- zazimujeme jezírko
- zryjeme záhony
- stále ještě můžeme sít i vysazovat
A co nás ještě čeká
Cibule tulipánů (Tulipa) a hyacintů (Hyacynthus) – pokud jsme se nevysadili, máme poslední možnost. A jestliže jsme si na letošek naplánovali jejich rychlení, pak mísy či květináče s cibulovinami po narašení uložíme na pár týdnů do studeného prostoru (skleník, pařeniště, parapet v chladné místnosti).
Begónie (Begonia) už se taky zatahují, vyjmeme je z půdy, hlízy očistíme, osušíme a uložíme třeba do pilin, suché rašeliny… (materiál, v němž je uskladníme, nesmí být zcela přeschlý).
Fuchsie (Fuchsia) ukládáme na dobře větrané a bezmrazé místo (optimální teploty na přezimování jsou kolem 5 až 10 °C). Světlá místnost pro přezimování je sice lepší, ale fuchsie stejně opadávají, proto mohou být i v horších světelných podmínkách. Opadané listy odstraňujeme, aby se nestaly zdrojem šíření chorob.
Kompost je ekologická popelnice
Kompost je základní jednotkou přirozeného koloběhu živin. Shrabané listí promícháváme se zeminou, můžeme přidat dřevěný popel případně i piliny. Zrání urychlíme správným rozložením a péčí.
V listopadu je poslední vhodný termín na přeházení kompostu, ten se tím provzdušní a jeho zrání se urychlí.
Máme-li na zahrádce dostatek místa, můžeme si založit kromě směsného kompostu i prvotřídní listovku pro další pěstování rostlin – určitě se nám vyplatí a rostliny se nám za ni odmění.
Jak na to? Tak zase příště…