Česnek byl oblíbenou rostlinou – bylinou už v dávných dobách. Jeho domovinou je snad Mongolsko, odkud ho převezli do Číny a pak už se začal šířit po celé Asii a dál si razil cestu světem. Ve staré české písničce se radí: „Pijme pivo s bobkem, jezme bedrník, nebudeme stonat, nebudeme mřít...“ Je nejen oblíbenou bylinou v kuchyni, ale i v léčitelství. Naši předkové věřili, že má i magické užití. Copy česneku nás chrání před upíry i před všelijakým zlem. Dokonce prý odrazují zloděje a odvracejí závist (což by se v našich krajích určitě hodilo).
Česnek a jeho české druhy
Existuje více než 600 druhů, které jsou rozšířeny po celém světě: v Evropě i Asii, v Americe i v Africe.
U nás je nejvíce oblíbený česnek český s vyšším množstvím silic, který má výraznější a příjemnější chuť než leckteré odrůdy z dovozu. Roste tu asi 13 původních druhů, například: česnek kuchyňský (Allium sativum), č. hadí (A. victiroalis), č. medvědí (A. ursinum), č. tuhý (A. strictum Schrader), č. kulatohlavý (A. sphaerocephalon), č. žlutý (A. flavum), č. planý (A. oleraceum)…
Okrasné druhy
Ale najdeme tu i další druhy, pěstujeme je na zahrádkách jako rostliny okrasné, třeba: česnek podivný (A. paradoxum), č. zlatožlutý (A. moly), č. ozdobný (A. cristophii Trautv.), č. obrovský (A. giganteum Regel)…
Jaké jsou jeho obsahové látky
Česnek můžeme považovat za jeden z největších darů přírodní medicíny. Je bohatý na vitamíny (A, B, C, E), obsahuje mnoho dalších zdraví prospěšných látek (např. selen, vápník, jód). Ale také těkavé oleje a sirné sloučeniny, jež způsobují nejen štiplavý zápach.
Především je to silné přírodní antibiotikum zvané alicin, které dovede bojovat s viry a bakteriemi, jež nás často napadají. Jeho účinky jsou antibakteriální, antivirové i protiplísňové – je tedy uznávaným imunitním stimulantem.
Důležité je užívat česnek především jako prevenci anebo hned při prvních příznacích onemocnění.
Česnek a jeho léčivé účinky
Staří Egypťané uctívali česnek jako afrodisiakum, Římané z něj připravovali nápoj lásky.
Česnek je dnes oceňován hlavně pro své protizánětlivé účinky. Působí antibakteriálně a dezinfekčně, zvyšuje obranyschopnost organismu – v kombinaci s medem se používá při nachlazení a chřipce.
Konzumuje se jako preventivní prostředek kardiovaskulárních onemocnění.
Česnek ředí krev, minimalizuje tvorbu krevních sraženin, snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu.
Prospívá srdci, působí proti kornatění tepen, pročisťuje cévy i riziko aterosklerózy, a předchází tak rizikům mrtvice nebo infarktu.
Má pozitivní účinky na trávení, účinkuje i proti nadýmání, dokáže ničit parazity ve střevech.
Při užívání bychom měli být opatrní. Příliš velké dávky by mohly u některých citlivějších osob způsobit nadýmání, bolesti i podráždění žaludku. Nedoporučuje se malým dětem, ženám v těhotenství a kojícím, lidem s chorobami žlučníku jater, slinivky.
- STROUŽKY
- ZDRAVÝ ČESNEK
- PALICE ČESNEKU