zdroj StockAdobe

POKOJOVÉ LÉČIVÉ ROSTLINY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Ať už na zahrádkách či jako rostliny v nádobách – léčivky pěstují lidé již po tisíciletí. Pravdou je, že mezi pokojovými je značná část rostlin jedovatá, ale to nám nebrání, abychom se zaměřili na ty, které mají léčivé účinky a navíc jsou i dekorativní. Můžeme pak mít rychle k dispozici vlastní přírodní přípravky, které nám v nouzi pomohou.

Léčivé rostliny doma

Mohou to být všeobecně známé rostliny jako třeba aloe vera, angínovník či rýmovník, ale i další. Pojďme se na ně podívat.

Bujně rostoucí rýmovník

Rýmovník (Plectranthus amboinicus) je nenáročná léčivá rostlina, která by neměla u nikoho doma chybět. Někde se jí také říká molice, moud či kubánské oregano
Pochází z tropické Afriky. Celá rostlina je pokryta jemnými chloupky a krásně voní, hlavně při doteku. Aroma listů připomíná eukalyptus, meduňku či mátu. Je to „zázračná“ rostlina, která nám pomáhá při nachlazení, rýmě i bolestech krku.
Jako první pomoc při prvních příznacích lístečky rozmačkáme a vdechujeme příjemné aroma – brzy se nám uleví. Můžeme si z něj připravit i sirup. Připravuje se z něj také čaj, mastička i tinktura. Uleví při průjmech, pomůže snižovat vysoký krevní tlak i „špatný“ cholesterol, urychlí hojení odřenin i hmyzích bodnutí.
Lístky osahují vonné silice, omega 6 mastné kyseliny, vitamíny A, C…

Pěstujeme ji jako běžnou pokojovku a můžeme ji také letnit na verandě, na balkoně… (tam odpuzuje nepříjemný hmyz). Na pěstování není rýmovník náročný, snadno zakořeňuje a rychle se rozrůstá. Řízky s kořínky zasadíme do půdy s živinami. Líbí se mu v polostínu. Má sice mělké kořínky, ale vodu si ukládá ve stoncích, aby zvládl i delší období sucha. Koncem zimy můžeme rostlinky zkrátit…rychle zase vyrostou.

Dekorativní migrénovník

Tetradenie (Tetradenia species) lidově i komerčně nazývaná migrénovník patří k uznávaným léčivým pokojovým rostlinám.
Díky načervenalým stonkům a zeleným listům se stříbřitým nádechem získáme domů krásný dekorativní přírůstek. Její vůně připomínající mátu i růži osvěží celý pokoj, a navíc nás zbaví nepříjemné bolesti hlavy. Stačí jen mezi prsty rozemnout několik čerstvých lístků a vdechovat jejich vůni nebo rozmačkanými listy jemně masírujeme spánky a zadní část krku.

Migrénovník nám přinese úlevu od migrény i od bolesti zubů či respiračních potížích, ulevuje při chřipce i problémech se zažíváním. Tato léčivka obsahuje aromatické terpeny a fytosteroly, které mají antibakteriální a antifungicidní účinky. Z listů se získávají esenciální oleje, jež se přidávají do aromalamp a difuzérů.
Můžeme si z něj také připravit domácí mast (její účinek zesílíme přidáním máty nebo rozmarýnu).

Pěstování této nenáročné rostliny z čeledi hluchavkovitých zvládne i začátečník. Roste rychle a je třeba ji pravidelně zaštipovat, pak vytvoří krásný kompaktní košatý keřík. Odstřižené části použijeme k léčení nebo je necháme zakořenit ve vodě či rovnou v substrátu. Migrénovník potřebuje každoročně přesadit, stačí mu běžná zemina pro pokojové rostliny, má rád světlo, vyžaduje pravidelnou zálivku (jen když je substrát vyschlý) a hnojení. Vděčný nám bude za letnění. Lze ho zasadit samostatně do květináče nebo k dalším rostlinám do truhlíku, kde bude působit i dekorativně.
Sušené listy migrénovníku lze pro jejich nádhernou vůni využít jako součást pot-pourri. Rostlina se snadno množí a sazenice jsou též běžně dostupné.