Zimní zahrada nám příliš barev nenabízí a teplé odstíny, aby pohledal. Ten barevný rozdíl si začneme uvědomovat už začátkem zimy, protože během léta a podzimu jsme obklopeni nejrůznějšími květy či listy dekorativních rostlin. Zima je všeobecně barevně skoupá, ale přece jen máme možnost výběru. K takovým rostlinám patří například kamélie.
Návštěvník z tropů – kamélie i čajovník
Kamélie (Camellia) je rod stálezelených rostlin z čeledi čajovníkovitých. Pocházejí ze subtropických a tropických krajů, kde divoce rostoucí stromy kamélií mohou dorůstat až do 15 metrů. Některé se pěstují pro okrasu (kamélie), ale z některých druhů se připravuje čaj – říká se jim proto čajovníky podle jednoho ze zástupců tohoto rodu čajovníku čínského (Camellia sinensis). Ty se pak místo původních stromů udržují ve tvaru keřů, aby se jejich listy daly lehce sklízet.
(Přestože se v době národního obrození (18. a 19. století) objevila snaha o nové názvy i pro tyto rostliny (velbloudka či velbludka – jako překlad slova Camel), i nadále se v českém názvosloví používají běžně dva rodové názvy kamélie a čajovník.)
Královská kamélie
Existuje několik druhů kamélií, ovšem nejvýznamnější z nich je kamélie japonská (Camellia japonica) – okrasný stálezelený keř či strom původem ze subtropických částí Japonska a Korejského poloostrova. Někdy se jí také říká „zimní růže“.
V oblastech s mírnou zimou ji můžeme vysadit přímo do zahrady, tam kde nemáme vhodné podmínky, ji raději pěstujeme v nádobách.
Je to okrasná rostlina, kterou v Asii pěstují odpradávna. Pro samuraje je květ kamélie znamením smrti a znovuzrození, na evropských dvorech se však květy kamélie stávaly ozdobou plesových šatů. Existují stovky odrůd tvarů i různých barev (bílá, krémová, červená až fialová se všemi odstíny).
Kamélie je všeobecně považována za náročnou rostlinu, kterou úspěšně pěstují jen zkušení zahrádkáři a pěstitelé.
Je sice pravda, že je známá svými mimořádnými nároky – ale ty nejsou nesplnitelné. A pokud ji nemůžeme bez obav pěstovat v zahradě, docela určitě se můžeme pokusit alespoň o pěstování v nádobách.
Jak ji pěstovat
Jak pěstovat kamélii, aby nám vykvetla už začátkem roku a vydržela nám dělat radost mnoho let?
Necháme se inspirovat jejími domácími podmínkami:
Vybereme chráněné místo v polostínu – stejně jako ve její domovině, kde roste v lesích zastíněna většími stromy. Takové ideální stanoviště musíme tedy najít i v našich podmínkách: chráněné místo (nejlépe pod krytem listů větších stromů).
Zálivku řídíme opět podle zvyklostí – v létě jsou v jihovýchodní Asii bohaté deště a zimy jsou tam mírné, jen občas se může objevit velmi mírný mrazík – takové je třeba připravit přezimování. Půda by měla být kyprá, slabě kyselá a bohatá na humus. Musí být propustná a po dešti nesmí zůstat zamokřená. Vhodné jsou zeminy určené rododendronům či zahradním borůvkám.
Jak na přezimování
Starší keř kamélie zvládne i větší zimu – ovšem záleží na jeho vlastnostech, důležité je vědět o své rostlině (především o mrazuvzdornosti) co nejvíce. Proto bychom si ji měli koupit v dobrém zahradnictví, kde nám s pěstováním poradí.
Výhodou je koupit starší keř, který si se zimou poradí, a pokud přece jen trochu namrzne, většinou brzy znovu obrazí. Zatímco kamélie pěstované v nádobě, jež jsme nechali přezimovat ve skleníku či v nevytápěné zimní zahradě (doma by jí bylo příliš teplo), většinou začínají kvést už v lednu – venku vysazené dřeviny si chvilku počkají – svou krásu nám předvedou až začátkem jara.