Pokojové rostliny jsou neodmyslitelnou součástí našich domovů. Stávají se jeho okrasou a navíc i prospívají našemu zdraví. Nejenže máme doma kousek zelené přírody, ale pokojovky dokáží čistit vzduch. Jednou z nich je rostlina téměř obřích rozměrů s krásnými členěnými a děrovanými listy – dekorativní – monstera.
Jak vypadá monstera
Monstery jsou liány, jež ve své domovině rostou do výšky až 30 metrů. Mají hladký nebo i bradavičnatý až 8 cm tlustý polodřevnatý stonek, z jehož uzlin na straně přilehlé ke kmeni vyrůstají vzdušné kořeny a na jeho odvrácené straně rostou veliké listy (mohou mít v dospělosti průměru až půl metru). Květenství je palice obalená toulcem a plody uspořádané do zeleného (nebo bílého, žlutého či oranžového) plodenství. Semena jsou dlouhá cca 0,5 až 2 cm.
Monstera skvostná
Monstera skvostná (Monstera deliciosa) je skutečně skvostná, velmi vděčná a všeobecně známá pokojová rostlina. Je oblíbena pro své dekorativní olistění – její lesklé zelené listy s hlubokými výkroji dosahují délky až 90 cm, a tak nám lehce vytvoří „domácí džungli“. Je však třeba vědět, že zelené části monstery jsou jedovaté a mohou způsobit i podráždění kůže.
Rostlina pochází z tropických deštných lesů, kde také kvete a její zralé palice jsou poměrně chutné a také příjemně voní. Její pevné vzdušné kořeny se používají k výrobě tradičních pletených výrobků (koše, nábytek, klobouky…) V tropických oblastech ji lidé pěstují na zahrádkách.
Pěstování v našich domovech
Monstera potřebuje hlavně teplo – vyhovuje jí teplota mezi 20 až 30 °C.
Dalším důležitým požadavkem je světlo – ve stínu sice roste, ale listy nevytváří typické laloky – trhliny. Ovšem přímé sluneční paprsky jí také nevyhovují, listy pak začínají blednout a žloutnout. Pěstovat ji můžeme i v polostínu.
Nejlépe by rostla ve vytápěné zimní zahradě, kde je vyšší vzdušná vlhkost. Doma je vhodné rostlinu denně rosit a občas z ní otíráme mokrou houbičkou prach.
Substrát pro pokojové rostliny jí bude vyhovovat, ale můžeme si zeminu připravit sami. Měla by být lehčí, propustná složená z drnovky, rašeliny, humusu a písku.
Přesazujeme je do nádoby s drenážními otvory. Mladé monstery přesadíme jednou ročně, starší rostliny jednou za 2 až 3 roky (když už rostliny těmi odtokovými otvory prorůstají).
Zaléváme podle potřeby (ne každý den), protože kořenový bal potřebuje před další zálivkou proschnout.
Monsteru si můžeme velmi snadno rozmnožovat – provádí se to listovým řízkem, u něhož je vzdušný kořen (vytváří je všechny druhy monster). Vybereme výhonek se 2 až 3 listy a vzdušným kořenem – odřízneme a vložíme do sklenice s vodou. Zakoření už po několika týdnech.
- TROP. ZAHRADA – MIAMI
- ROZMNOŽOVÁNÍ
- KVETOUCÍ MONSTERA