Aby byl náš trávník zároveň i naší chloubou, musíme se o něj dobře starat. Krásný, nízký, hustý… to jsou vlastnosti, které si představujeme. Zdá se to sice složité, ale přitom stačí dodržet několik základních pravidel.
Osivo
Prvním základním pravidlem je výběr správného osiva – travní směs je alfou a omegou. Na hustý pažit bychom měli použít osivo s velkým obsahem kostřav, je sice dražší, ale pokud koupíme levnější luční směs, bude nám dlouho trvat, než získáme vysněný trávník.
Kostřavy (Festuca) jsou suchomilné a dobře rostou i bez vláhy, zvládnou i delší období sucha, mají velmi jemnou strukturu – proto se také využívají na anglických trávnících či na golfových hřištích.
Sekat…sekat…sekat
Pravidelné sekání (2x týdně) nutí trávu, aby rostla do stran a trávník pak rychle zhoustne.
Sekáme-li méně často, trávník se sice zlepšuje, ale jen velmi pozvolna. Sekat bychom měli pouze o 1 třetinu délky. Sekačka (podle odborníků nejlépe vřetenová) musí být vždy dostatečně ostrá. Pravidelně ji kontrolujeme a brousíme.
Trávu je třeba sbírat
Trávu nenecháváme „mulčovat“. Sběr posečené trávy jednak zvyšuje estetickou hodnotu trávníku, jednak snižuje riziko chorob a plísní.
Dáváme ji na kompost nebo pod dřeviny (okrasné i ovocné stromy, ale i pod maliny, ostružiny), kde poslouží jako mulč i jako hnojivo.
Pravidelné hnojení
Bez živin by nerostl ani náš trávník – při správném dávkování organických hnojiv dostane všechno, co potřebuje. A dávkování? Řídíme se vždy doporučením výrobce.
Nepoužíváme hnojiva chemická, o perlu naší zahrádky pečujeme jen přírodní cestou.
Zavlažování
Chceme-li mít svěží zelený trávník, je třeba jej (hlavně v teplých měsících) zavlažovat.
Zavlažování by mělo připomínat běžný déšť – stačí jemně, dostatečně dlouho a nejlépe v časných ranních hodinách.
Vertikutace a aerifikace
Vertikutace je blahodárná posilující procedura, která trávníku zajistí lepší přístup živin, vláhy, slunce a vzduchu ke kořenům. Čím je trávník hustší, tím častěji vertikutaci potřebuje – ta správná nepotrhá trávu, ale rozřezává drn a v trávníku udělá drážky.
Aerifikace je běžná regenerace trávníku spojená s jeho „zapískováním“ – odlehčuje půdní profil a zlepšuje vsakování vody i zakořenění, zpřístupňuje vzduch i živiny. Provádíme ji rycími nebo aerifikačnímí vidlemi, jimiž jednou za rok propichujeme utužená místa a důkladně zapískujeme.
- ZALÉVÁNÍ TRÁVNÍKU
- STŘIH TRÁVNÍKU
- ZELENÁ JE TRÁVA…