Citrusy jsou teplomilné subtropické až tropické rostliny, které nám nabízejí své poklady. Keře či stromy, jejichž plody nám dodávají spoustu vitamínů, jejichž květy krásně voní a jež můžeme také sami pěstovat. Jak na to, jaké jsou jejich nároky, abychom byli s výsledkem našeho snažení spokojeni…
Citrusy
Citroníky (Citrus) jsou stálezelené, teplomilné subtropické až tropické rostliny. Pocházejí z jihovýchodní Asie, kde se jim při vysokých teplotách a vysoké vlhkosti vzduchu celoročně daří.
Pěstují se však odedávna i v našich zeměpisných šířkách. Název „citrus“ pochází z latinského „cedrus“ (starořecky kedros), jimiž se v antice označovaly rostliny s vonnými listy nebo dřevem.
V češtině je „citrus“ také označením plodů těchto rostlin.
Mezi nejznámější citrusy patří známý pomerančovník, citroník, mandarinka, grapefruit, cedrát, bergamot, limetka, pomelo…
Většina z nich jsou trnité keře, případně malé až středně velké nízko větvené stromy s křivolakým kmenem.
Mají jednoduché lehce kožovité listy a v jejich úžlabí se tvoří trny (některé jsou téměř beztrnné). Výrazně vonící květy obsahují nektar, jsou čistě bílé někdy i narůžovělé, nažloutlé či nazelenalé.
Jejich plody (typ bobule) se nazývají hesperidium – jsou složené z tuhé vnější kůry s barvami od bílé, žluté, oranžové až k zelené), pod níž je měkčí bílý vláknitý obal, ten chrání šťavnatou dužinu, kde jsou uložena semena.
Obvyklým jevem u citrusů je remontace (opakované kvetení v průběhu vegetační doby), což znamená, že můžeme na rostlině vidět květy i plody současně.
Rady k domácímu pěstování
Citrusy jsou subtropické rostliny vyžadující dostatečné teplo, světlo a vzdušnou vlhkost. Ale pěstovat se mohou i u nás venku i ve sklenících, halách, zimních zahradách i v našich domovech. Zvládne to i úplný začátečník.
Rostlinu si koupíme ve specializované prodejně s exotickými rostlinami, občas je nabízejí zahradnictví i větší obchody, ale je možné vypěstovat si také vlastní citrus ze semínka. (Na plody si pak ale musíme nejméně 10 let počkat.)
Stanoviště – citrusy mají rády teplo a světlo. Množství světla je určujícím faktorem, a sice s ubývajícím množstvím světla snižujeme teplotu, omezujeme zálivku i hnojení.
Výsadba – nejlépe od jara do léta a použijeme dostatečně velký květináč.
Při přesazování použijeme květináč cca o 3 až 5 cm větší než ten předchozí. Nesmíme zapomenout na drenáž.
Substrát – půda má být kyprá, aby snadno propouštěla vodu. Vhodný je vzdušný a propustný substrát určený pro citrusové rostliny.
Zálivka – postačí jen malá. I na teplém a slunném místě zaléváme jen jedenkrát do týdne. Substrát nesmí být nikdy přemokřený. Velké množství vody patří k nejčastějším chybám, jichž se pěstitelé dopouštějí. Pokud se vyskytnou žluté listy, obvykle to způsobuje právě příliš velká zálivka nebo také málo hnojiva.
Hnojení – citrusy potřebují časté hnojení – nejlépe speciálním hnojivem, které lze koupit v zahradnictví.
Přezimování – většinou jsou rostliny vůči zimě odolné. Teplota však nikdy nesmí klesnout po 0 °C. Uložíme je raději na vzdušném a světlém stanoviště, s teplotou pod 18 °C.
Řez – nepotřebují žádný řez. Pokud chceme či potřebujeme, provedeme jen lehký zimní řez.
Škůdci – vyskytnou-li se na naší rostlině mšice, použijeme k jejich likvidaci vhodný doporučený přípravek.
Pokud budeme dodržovat podmínky pro pěstování, budeme se dlouhá léta těšit z krásné rostliny, z její vůně i plodů.