zdroj Publicdomainpictures

PĚSTUJEME NA ZAHRÁDCE BORŮVKY

In Ovoce, Poradna by walsla

Drobné modré plody s lahodnou chutí a fialovou šťávou, která zabarví ruce i pusy. Dozrávají během léta a babičky z nich dokázaly vykouzlit báječné koláče – to jsou borůvky. Jsou hned po houbách nejvíce sbíranými a také nejoblíbenějšími plody našich lesů.

Kde a kdy zrají borůvky

V nižších polohách si na nich můžeme pochutnávat již od poloviny června, ve vyšších polohách později; na horách dozrávají až od července. Najdeme je na lesních pasekách, na vřesovištích i na rašeliništích. Preferují kyselejší a málo výživné půdy. Rostou ve větší části Evropy, ale v horkém Středomoří bychom je hledali marně.

Zdravé pochutnání

Borůvky jsou nejlepší čerstvě natrhané, ale výborné jsou z nich připravené kompoty, džemy, rosoly… Chutnají dorty i bublaniny, borůvkové knedlíky i koláče.
Jsou sladké a silně barví, obsahem živin se řadí mezi nejcennější ovoce. Obsahují třísloviny i antioxidanty, karotenoidy, vitamíny (C, A, B…), ovocné cukry a také minerální látky (např. draslík, hořčík, chrom. mangan, měď, zinek, železo).

Pěstování na zahrádce

Dnes už je můžeme pěstovat i na každé zahrádce, a navíc je možné vybrat si z mnoha nabízených odrůd.
Borůvkové keře jsou vytrvalé rostliny (vydrží plodit až 20 let). Jsou odolné proti chorobám a škůdcům, při nedostatku železa nebo nadbytku vápníku může docházet k žloutnutí listů.
Borůvky vyžadují slunné stanoviště.

Svědčí jim písčitá nebo písčito-hlinitá kyselejší půda, jež má pH hodnoty v rozmezí 4,09 až 5,0 – vysazujeme je tedy do směsi písku a rašeliny. Důležité je směs pravidelně doplňovat, protože bez dostatečně kyselé reakce nebude rostlina dobře prosperovat. Půda by neměla být příliš přemokřená, takže se raději vyhneme místům, kde by se voda hromadila.
Můžeme je také pěstovat na vyvýšeném záhonu ze dřeva, kde se jim neuvěřitelně daří. Není to ani složité – stačí postavit záhon zvýšený alespoň o 20 cm.

V zahradnictví si koupíme alespoň 2 až 3 roky staré sazeničky – u mladších bychom čekali na plody delší dobu. Z jednoho dospělého keře můžeme sklízet až 5 kg velkých plodů.
Základem při výsadbě je příprava půdy – sazenice potřebuje jámu zhruba 1 m širokou a hlubokou asi jen 40 až 50 cm (borůvky koření mělce). Na dno dáme drenáž (štěrk, kamínky) pro odtok vody.
Keře vysazujeme na podzim nebo brzy na jaře, aby borůvky koncem léta stačily dozrát. Protože se ale prodávají sazenice v kontejnerech, lze je sázet i během vegetačního období. Poklepem lehce uvolníme kořeny v nádobách – opatrně rostlinu vyjmeme – pracujeme opatrně, abychom nepoškodili kořenový systém. Pro maximální výnos se doporučuje sázet minimálně 3 keře.
Okolo keře bychom měli nasypat mulčovací kůru (jednak udrží potřebnou vlhkost a jednak chrání před plevelem).

Zálivka – hnojení a řez

Pravidelná zálivka příznivě ovlivňuje tvorbu a velikost plodů. Ovšem nesmíme zapomínat, že borůvky nesnášejí přemokření (ale tomu se vyhneme dostatečnou drenáží a mulčováním).
Hnojení borůvek by mělo být pouze na jaře, při tvorbě poupat a po odkvětu. Používáme speciální kyselá hnojiva (bez obsahu chloru).

Borůvkové keře přezimují bez problémů. Jen pokud je pěstujeme v nádobách, obalíme nádobu např. jutovinou.
Řez provádíme hned při výsadbě vybereme 1 až 3 nejsilnější výhony, které mírně zkrátíme, a ty ostatní, slabé co nejníž odstraníme, tak se keř dobře rozvětví. Borůvky plodí na mladých jednoletých dřevech – proto vždy v dalších letech necháváme vždy 2 až 3 nové výhony. Řez se provádí na jaře, zároveň odstraňujeme i větvě odumřelé a celý keř pak ještě prosvětlíme seříznutím slabých větviček.