S měsícem dubnem přichází také příhodný čas pro výsev bylinek. Nejsou náročné na pěstování a od každého druhu nám postačí jeden trs. Snadno si je můžeme pěstovat ve vhodné nádobě i na okenním parapetu, na balkonu či verandě – budeme je tak mít kdykoliv po ruce.
Dubnový výsev bylinek
Pokud se rozhodneme pro pěstování aromatických bylinek – pak v dubnu je ten správný čas. Výsev bylinek je jednoduchý – stačí si jen vybrat, jaký druh budeme potřebovat, tedy jaký druh se nám bude hodit. A je na nás, budeme-li je později pěstovat doma, na balkoně nebo na zahrádce. Můžeme si vysít majoránku zahradní, oregano či tymián, levanduli, mátu i šalvěj, ale také kopr, rukolu, estragon, bazalku nebo třeba saturejku…
Postačí nám od každého druhu jeden trs.
Rostlinky postupně otužujeme a koncem měsíce je už můžeme přemístit na balkon nebo na terasu.
Výsadba bylinek a dalších krásek
A jestliže jsme navštívili zahradní centrum a neodolali…pak jsme si možná přinesli domů pár vzrostlých rostlinek (a nejen aromatických bylinek).
Takové krásné, voňavé… přece je někam umístíme…
Takže, co s nimi?
1) Připravíme si nádoby, zeminu a jdeme na to.
2) Nádoby mohou být z různého materiálu: dřevěné, hliněné, kameninové i plastové; mohou to být truhlíky, květináče i misky nebo třeba závěsné nádoby.
Vybíráme je podle druhu pěstovaných rostlin a podle toho, kam je umístíme.
3) Na dno nádoby nasypeme vhodnou či dostupnou drenáž, která zajistí, že rostlinky nebudou stát v přemokřené půdě. Může to být keramzit, drobnější kamínky, štěrk, makadam i písek… (Použijeme-li nádobu dřevěnou, vyplníme její dno a strany fólií – neměla by z ní vyčnívat.
4) Rostlinky vyjmeme z obalů, (v nichž jsme si je přinesli domů) – jemně uvolníme stlačené kořínky a rozložíme je v připravené nádobě.
5) Zasypeme připraveným substrátem, jemně přitlačíme a opatrně zalijeme.
- PĚSTUJEME BYLINKY
- BYLINKY ZA OKNEM
- BYLINKOVÝ TRUHLÍK
Co mají bylinky rády
Většina druhů bylinek má ráda slunce nebo i polostín.
Rostou téměř v každé půdě s výjimkou té promáčené. Ideální je pro většinu druhů písčitá půda (hlavně pro druhy pocházející ze Středomoří), ale i hlinitá (máta, meduňka, libeček, bazalka). V písčité půdě sice dobře rostou, ale je třeba je hnojit – můžeme si koupit hnojivové tyčinky, které jsou určené specielně pro bylinky. Přihnojováním zajistíme podporu vývoje a růstu natě rostlinek. Zálivka zajišťuje rychlé zakořenění rostlinek. Více vlhka vyhovuje např. mátě, meduňce, libečku, pažitce, kopru a dalším.
Nesmíme zapomínat pravidelně odstraňovat plevel z bylinkových záhonků.