zdroj Pixabay

JEMNÁ A KOUZELNÁ … MONTBRÉCIE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Možná je ani dost dobře neznáme, ale dříve montbrécie vždy zdobily zahrádky, na žádné z nich nemohly chybět. Jsou to dekorativní hlíznaté rostliny, tak trochu se podobají mečíkům a fréziím. Svými teplými barvami od žluté přes oranžovou až po červenou se starají o krásnou letní atmosféru a pohodu.

Montbrécie

Montbrécie (Crocosmia) je kouzelná jemná květina, která se velmi dobře působí s trvalkami i s letničkami. Exotické květiny původem z Afriky rozzáří naši zahradu od července až do října.
Ze záplavy dlouhých v trsech rostoucích mečovitých listů vycházejí až 90 cm dlouhé stonky s trubkovitými květy. A můžeme si vybrat z celé škály teplých barev od žlutooranžové až po šarlatově červenou.
Montbrécie se skvěle hodí k řezu, ve váze vydrží svěží opravdu dlouho.

Jak ji máme pěstovat

Hlízy montbrécie vysazujeme do hloubky kolem 7 až 10 cm už na jaře, ale počkáme s tím raději až na konec dubna, kdy už je země vyhřátá a většinou nehrozí přízemní mrazíky.
Rostliny mají rády plné slunce – daří se jim tedy na slunném či mírně stinném stanovišti až v polostínu.
Vyhovuje jim propustná a humózní půda s neutrálním pH, takže plně postačí univerzální zahradní substrát. Dobře propustná půda s dostatkem humusu zajistí, že rostlina rychle vyroste a vydrží kvést od července až do prvních mrazů.
Horké počasí jim nijak nevadí, naopak nesnášejí přemokření – to pak umírají. Proto je zaléváme jen v dlouhodobě trvajícím suchu.
Od poloviny června je pak začneme hnojit.

Ošetření hlíz před zimou

Rostlinky nejsou mrazuvzdorné, proto je musíme ještě před prvními podzimními mrazíky vyjmout z půdy. Hlízy omyjeme, osušíme a očistíme suché slupky, které by mohly být zdrojem nemocí či útočištěm pro škůdce. Před zazimováním doporučují odborníci ještě ošetřit hlízy fungicidním přípravkem, který zabrání rozvoji plísní.
Přes zimu je uchováváme ve tmě, v suchu a chladu (do 10 °C) nejlépe v papírové krabici – podobně jako gladioly.

V teplejších oblastech a na chráněných místech by mohly venku přečkat jen velmi mírné zimy a ještě bychom je pro jistotu museli chránit nastýlkou nejlépe z chvojí, listí nebo kůry.
Za podobných podmínek jako na záhoně můžeme zkusit montbrécie pěstovat také ve větších nádobách buď na zahradě, nebo na terase či na balkoně.