Molice jsou bíle zbarvení motýlci napadající všechny naše rostliny ve skleníku, ale i běžně pěstované druhy zeleniny, okrasné květiny na zahrádce i doma. Jsou to nepříjemní škůdci, kterým musíme vyhlásit boj hned po jejich objevení.
Skákající molice
Molice (čeleď Aleyrodoidea) je velmi drobný (mají pouze 2 až 4 mm) bílý okřídlený hmyz se 2 páry křídel. Jejich těla i křídla pokrývá voskový povlak, který vylučují ze žláz na zadečku.
Jsou teplomilné, živí se rostlinnými šťávami spodní na straně listů, kde tvoří kolonie. Rostlina pak postupně uvadá. Shromažďují se a působí společně. V případě nebezpečí umí docela dobře skákat.
Mají silný reprodukční potenciál, vajíčka v podobě černých teček jsou přilepená na rubu listů, stejně jako larvy molic, které tu vylučují přebytečný cukr v podobě sladké medovice. Tu vystřelují i na okolní listy, jež pak napadá houbová čerň.
Co molicím chutná
Molice patří k velmi nepříjemným škůdcům všech rostlin. Na našich zahrádkách nejraději napadají plodovou zeleninu (rajčata, okurky, papriky…a dále lilkovité a tykvovité), ale také okrasné květiny a také všechny skleníkové plodiny a citrusy. Navíc jsou přenašeči virových chorob rostlin.
Důležitá je prevence
Molice je původně tropický až subtropický škůdce, není schopen přezimovat mimo vytápěné prostory. Proto si pečlivě hlídáme domov i skleník. Do bytu si je přineseme většinou po letnění pokojových květin, které na konci sezóny stěhujeme zpátky domů. Možný je i přenos řezanými květinami, přinesenou zeleninou apod. Proto bychom měli důkladně kontrolovat všechny rostliny a zaměřujeme se především na spodní stranu listů.
Odhalit se dají celkem snadno při kontaktu s rostlinou (nebo poklepem na ni) – molice začnou rychle vylétávat. Protože mají rády vlhko, je důležité v době výskytu omezit zálivku. Abychom je objevili co nejdříve, doporučují odborníci preventivní monitoring žlutými lepovými deskami.
Vyhlásme jim boj
Molice nikdy nesmíme nechat přemnožit. Jakmile je objevíme – zasáhneme. Vůči insekticidům se díky voskovému povlaku rychle stávají odolné. Proto je těžké se jich zbavit.
Protože si proti syntetickým postřikům snadno vytvářejí rezistenci, jako nejúčinnější se jeví postřik z koncentrátu proti molicím osvědčuje Natura Rock Effect nebo Neem Azal – oba na přírodní bázi z bylinek. Použít můžeme i hotové postřiky Neudosan AF nebo Rock Effect New. Všechny tyto přípravky ochrání rostliny i před mšicemi.
Kromě postřiků můžeme použít jemný proud vody z hadice, kterým populaci molic významně zredukujeme. Opatrně nadzvedáme listy a spláchneme molice ze spodní strany dolů.
Zajímavá je také metoda s použitím hliníkové fólie. Alobalem pokryjeme povrch substrátu – odrážející se světlo znesnadňuje molicím lokalizaci vhodných rostlin. Tento způsob je vhodný u menšího množství rostlin.
Z biologické ochrany pomáhá dravá vosička Encarsia.
- MOLICE
- MOLICE NA IBIŠKU