Během července růže překrásně kvetou. A péče o ně je v tomto měsíci speciální – hned začátkem měsíce nastává čas, který by měl patřit právě růžím. Jednak těm, které už máme na zahrádce, jednak těm, které se chystáme si do našeho zahradního království pořídit. Na co nezapomenout a proč?
Naposledy přihnojíme
Aby růže bohatě kvetly, potřebují správně přihnojovat. Teď v červenci jim dopřejeme poslední dávku, aby všechny výhony mohly do podzimu dozrát. Výhony nevyzrálé nejsou totiž dostatečně odolné vůči mrazu a naše růže by i mírné zimní mrazíky mohly poškodit.
Použijeme hnojivo s vyšším obsahem draslíku, které podpoří podzimní kvetení, a s nižším obsahem dusíku, jenž podporuje růst zelené hmoty. Pokud je léto suché, je důležité růže také vydatně zalévat. Jednak rychle nezvadnou a jednak se toto poslední hnojivo dostane dobře do půdy.
Roubování
Červenec – je také vhodným obdobím pro roubování růží. Jako podnož můžeme použít silné výhony šípkové růže nebo silné výhony podnoží na záhoně s růžemi – na ně roubujeme těsně nad zemí, abychom je v dalším roce mohli oddělit od mateřské rostliny a přesadit.
Rouby si připravíme krátce před štěpováním. Roub je vyzrálý, když na jeho konci odkvétá květ – pak vrchol výhonu odřízneme až k prvním dobře viditelným očkům. Odstraníme listy, ponecháme jen malý zbytek řapíku a rouby zabalíme do navlhčené látky.
Jak postupovat najdeme např. na: roubování růží
Červenec – růže – půda
První týden v červenci je příznivý na péči o růže. Dříve než přijdeme do zahradnictví, abychom si nějaké keříky koupili, měli bychom vědět, co všechno jim můžeme nabídnout.
Asi nejdůležitější jsou vlastnosti půdy, kterou máme na naší zahrádce. Růže totiž milují středně těžkou půdu (takže raději hlínu než písek)…
Máme-li na zahradě půdu těžkou, jílovitou – pak lze její kvalitu zlepšit přidáním písku. A naopak k lehké, písčité půdě přidáme trochu zeminy.
Vybíráme a vysazujeme
Při výběru v zahradnickém centru je důležité dobře si sazenice prohlédnout.
NESMÍ jim chybět jeden hlavní kořen, který má i důležité vláknité kořínky. Před výsadbou je třeba odstřihnout všechny zlomené či porušené kořeny – při sázení by totiž neměl být žádný z nich ohnutý směrem nahoru.
Růže mají rády sluníčko, vybereme jim tedy slunné stanoviště.
Čerstvě vysazené růže nezapomeneme vydatně zalít.
Důležité je také stříhání
Růžím také důsledně odstřihujeme odkvetlé květy, tím budeme mít větší jistotu, že koncem léta nebo na podzim růže ještě jednou rozkvetou.
K hlavním zásadám při pěstování růží patří pravidelné stříhání výhonků. Stříháme světle zelené ostnaté výhonky, na kterých ještě nerostou květy. Na jejich výživu totiž rostlina vydává hodně energie, a tím se zbytečně oslabuje. Proto tyto výhonky odstřihujeme co nejhlouběji, aby nezůstal žádný zbytek. Budeme mít jistotu, že už nevyrostou nové a také snížíme možnost vzniku houbové choroby, která růže často napadá.
Popínavé růže kvetou jen jednou v roce – v červenci mají mnoho odkvetlých výhonů. Ty dostatečně seřízneme, a tak podpoříme růst výhonů nových a bohaté kvetení pro příští rok.