zdroj Flikr

ASTRA JE PARÁDNICÍ KONČÍCÍHO LÉTA

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

V září už záhonky nejsou tak barevné, protože většina letniček už pomalu odchází. Proto s radostí pohlížíme na rostlinky, které nám ještě přinášejí plné letní barvy. Ke kráskám končícího léta patří například astra a ta nám dělá radost až do prvních mrazů.

Bílá astra z Číny

Astra čínská (Callistephus chinensis) je díky svým květům velmi často pěstovaná v zahrádkách i ve sklenících.
Pochází z daleké severovýchodní Číny, doma je i ve východním Mongolsku či na Korejském poloostrově. Do Evropy ji přivezl francouzský jezuita a amatérský botanik. Latinské jméno Callistephus je odvozeno z řeckých výrazů kállos = krásný a stephos = věnec.
Původní odrůda byla vysoká cca 60 cm a měla bílé květy, avšak díky šlechtitelům si dnes můžeme vybrat z mnoha barev (růžové i žluté, červené i bordó, fialové či fialovomodré). A jednotlivé odrůdy se odlišují nejen barvou, ale také výškou, ta může být od nejnižších 10 – 20 až po 40 – 80 cm.

Tato jednoletá okrasná rostlina je velmi oblíbená hlavně ve venkovských zahradách. Spolu s chryzantémou, cínií či aksamitníkem se krásně doplňují ve smíšených záhonech. Jejich zářivá  barevnost nám prosvětlí pozdní léto i podzim.
Přitom astra není vůbec náročná, protože nevyžaduje žádnou speciální péči. Dobře snášejí vedra, proto jsou vhodná i k chalupám či chatám, které navštěvujeme třeba jen o víkendech.
Vyšší druhy aster vyniknou lépe v letničkových záhonech, zatímco ty nižší můžeme vysadit i do pěstební nádoby a uložit na terasu či na balkon. Astry jsou také vhodné k řezu – ve váze vydrží až 10 dní (pokud by snad začaly vadnout brzy, pak zkrátíme jejich stonky a ponoříme je až po listy asi na půl hodiny do teplé vody).

Jak astru čínskou pěstovat

Astry si sice můžeme koupit v zahradnických obchodech, ale není tak složité si je vypěstovat. Astry kvetou od srpna až do podzimu a některé druhy vydrží na záhonu až do prvních zimních mrazů.

Semínka vyséváme již v březnu až dubnu (do pařeniště nebo za oknem) do hlinitopísčité půdy.
Když jsou sazenice vysoké cca 5 až 10 cm, můžeme je v květnu (nejlépe při zamračeném počasí nebo později odpoledne) vysazovat na záhon. Mezi rostlinami by měla být vzdálenost 15 až 20 cm. (Můžeme je dávat po odkvetlých letničkách: maceškách, ostrožkách nebo černuchách.)
Důležitá je zálivka hlavně v prvních dnech (nejlépe ráno i večer).
Astrám vyhovuje slunné stanoviště, ale nemusíme se bát, krásně pokvetou i v polostínu.
Na začátku července je přihnojíme tekutým hnojivem.
Chceme-li sbírat semena pro příští rok, pak za slunečného dne – můžeme je třídit podle barev anebo smíchat a uskladníme je na suchém místě (klíčivost si udrží 3 až 4 roky).
Pokud astry napadne nějaká choroba, pak je nejzávažnější tzv. fuzariové vadnutí – pak je třeba odstranit napadené lity a případně použít postřik.