zdroj Identify.plantnet

DRUHÉ RADY ORCHIDEOVÉ 2/III

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Po důkladném výběru jsme si přinesli orchidej domů. Prostudovali dostupnou literaturu, abychom věděli, jak se svým novým přírůstkem zacházet. S přesazováním orchideje, kterou jsme si přinesli z obchodu si nemusíme hned dělat starosti, nemají totiž změny moc rády. Zato jim připravíme správné umístění.

Teplo, světlo, vzduch

Opatrně si ji přineseme domů a hned ji uložíme na klidné (abychom ji neopatrností snad nepoškodili) a nepříliš teplé ani příliš chladné místo.
Orchideje potřebují teplo, světlo, vzduch a vzdušnou vlhkost.

Ideální jsou denní teploty mezi 22 až 27 °C a v noci kolem 18 °C. Krátkodobý výkyv teploty sice přečkají, ale dlouhodobě jim škodí.
Světlo mají skutečně rády, dávají přednost teplejšímu světlému místu, vhodné je západně nebo východně orientované okno se žaluziemi (na ochranu při slunných letních dnech). Přímé sluneční paprsky jim škodí, mohly by jim popálit listy. V krátkých zimních dnech je raději přesuneme na jižní stranu (případně jim přisvětlujeme).
Dostatek světla poznáme podle listů: Světle zelené listy mají orchideje s dostatkem světla, zatímco při slabém osvětlení jsou listy tmavší a tužší a je-li světla příliš, pak listy zbarví na okrajích červeně.
Čerstvý vzduch jim dopřejeme pravidelným větráním, které je zároveň chrání před vznikem houbovitých onemocnění. Pozor však na průvan a příliš chladný vzduch (hlavně v zimě).
Orchideje milují vlhký vzduchu (alespoň na 50 procent). A protože to doma určitě nemáme, je třeba rostliny zvlhčovat – dostatečnou vzdušnou vlhkost jim zajistíme třeba rozprašováním vody nebo speciálním obalem na květináč (s vyvýšeným dnem), anebo miskou s kamínky, do které pravidelně doléváme vodu.

Motýlí orchideje (Phalaenopsis) mají nejraději teplotu kolem 18 ° C a pěstují se v interiéru po celý rok. Jiné (např. Dendrobium, Cymbidium či Oncidium) vyžadují večerní teplotu nejméně 10 °C, a proto je v létě přemístíme na světlé místo ovšem bez přímého slunečního záření.

Pravidelná zálivka

Zálivka významně ovlivňuje kvalitu a celkovou životnost rostliny. O orchidejích je všeobecně známo, že přelévání na ně může mít velmi rychlý, negativní dopad.
Rostlina potřebuje jen málo vody, zaléváme tedy méně, ale pravidelně – stačí jednou týdně a nejlépe zrána. Používáme vlažnou dešťovou nebo odstátou či převařenou vodu. Vždy bychom se měli napřed přesvědčit, že v dekoračním květináči nezůstala přebytečná voda.

Jak na to? Vybereme i potup, který nám bude vyhovovat

1) Vodu nalijeme na kořeny a sledujeme, jak odtéká do substrátu. Po 10 minutách vodu z podmisky nebo ozdobného obalu vylijeme. Při zalévání opatrně, aby se voda nedostala do srdíčka uprostřed listů. Budeme-li zalévat mírně a pravidelně, budou kořeny matně stříbrné až světle zelené. (U zelených kořenů můžeme se zálivkou počkat, dokud nebudou mít zase stříbrný odstín).
2) Někteří pěstitelé doporučují ponořit rostlinu i s květináčem na cca 15 až 20 minut do odstáté vody (ve vaně, kbelíku nebo přímo v ozdobném květináči), aby si sama nasála potřebné množství vody. Z ozdobného květináče vylijeme vodu a orchideu znovu postavíme do sucha.
3) Zalévat můžeme i postřikováním, kde hrozí menší riziko přemokření. Pozor si musíme dát na vodu v srdíčku.
4) Dostatek vlhkosti zajistí orchidejím i odpařování vody z podmisky, do které jme dali vrstvu kamínků a zalili je vodou. Odpařující se voda bude udržovat substrát vlhký a současně i zvlhčuje vzduch kolem rostliny. Vodu pro odpařování můžeme nalít i do ozdobného obalu, ale tak, aby se nedostala až ke kořenům.

Příště o hnojení a přesazování.