Vytvářejí velmi hustý a velmi kompaktní koberec, ať už je pěstujeme na zahrádce, na terase či na balkoně. Jsou atraktivní během celého roku a září několika výraznými barvami. Znovu se vrací na výsluní zahrádkářových zájmů a uplatňují se stále více v moderním zahradním designu. To vše nám přinášejí nenáročné a zajímavé netřesky.
Sukulentní netřesky
Netřesky (Sempervivum) jsou sukulentní rostliny z čeledi tlusticovitých. Z krátkých dužnatých listů vytvářejí přízemní růžice. V přírodě je najdeme na neúrodných kamenitých stanovištích, kde jsou vystaveny nepříznivým povětrnostním podmínkám, jako jsou mrazy, nárazové větry, silné slunce… a spokojí se i s minimálním množstvím substrátu.
Přestože jsou to rostliny víceleté, po vykvetení odumírají. Patří mezi tzv. rostliny monokarpické.
(Monokarpie je vlastnost rostliny vyklíčit, vykvést a vytvořit plody (semena) pouze jednou ve svém životě a poté odumřít. Může to být v jednom roce, ve dvou či třech létech nebo až za dobu několika desetiletí.)
Na starších kusech se koncem jara (v květnu a červnu) objevují hrubší stonky s malými nenápadnými, ale zajímavými květy v barvě růžové, bílé či žluté. Po odkvětu celá rostlina odumírá… a přežívají pouze nové menší růžice, které se vytvořily kolem mateřské rostliny ještě před začátkem kvetení.
Oblíbené růžice
Jsou to oblíbené zahradní rostliny, pěstují je začátečníci, děti i zkušení zahradníci a z některých se časem stávají náruživí sběratelé těchto zajímavých barevných růžic.
Výběr netřesků do zahrady i nádob je opravdu bohatý – můžeme si každý vybrat podle svých představ a možností.
Jsou atraktivní nejen tvarem svých listových růžic, ale i zbarvením. Průměr růžice může dosahovat velikosti od 0,5 až do 5 cm – mohou to být nízké kompaktně rostoucí druhy nebo i vyšší formy se vzpřímeným růstem.
Široké spektrum barev
Mezi nejkrásnější kultivary patří listové růžice s různě zbarvenými lístky. Přičemž barevná paleta nabízí šedou až šedozelenou, světle i tmavě zelenou, ale také červenou, oranžovou či purpurovou (např. kultivar Krater). A listy netřesků mohou být jedno nebo i více barevné. Efektní jsou kultivary s odlišně zbarvenými špičkami jednotlivých listů (třeba Sempervivum calcareum).
Barvy netřesků se mění podle intenzity slunečních paprsků, ve stínu je jejich barevnost mnohem méně výrazná. Síla zabarvení závisí také na teplotě – podzimní a zimní chlad ovlivňuje zbarvování listů (zejména u purpurových kultivarů). Některé druhy mají listy pokryté drobnými pavučinkami – ty chrání rostlinky před příliš silným a nebezpečným slunečným zářením (např. Sempervivum arachnoideum).
Kde můžeme netřesk pěstovat
Netřesky si brzy najdou podmínky pro svůj život a rychle se umí přizpůsobit i na extrémních místech. Můžeme je pěstovat tam, kde by se jiným rostlinám nedařilo – nejen na skalkách, ale i ve spárách zdí, v miskách na terasách i na balkonech, nebo i na ploché nakloněné střešní zahradě.
Chceme-li netřesk pěstovat v různých spárách, stačí, když tam umístíme trošku substrátu a do něj zatlačíme mladou rostlinu. Po zasazení jej postřikujeme vodou, aby rychle zakořenila. Ve druhém roce už se objeví několik dceřiných růžic a postupně se celé místo zazelená.
V misce vytvoříme z netřesků netradiční živou mozaiku.
Zahradní architekti se často vrací ke starým tradicím a jednoduše osazují netřeskem i střešní zahrádky.
- SEMPERVIVUM CILIOSUM
- “KAMENNÁ RŮŽE”
- SEMPERVIVUM
- SEMPERVIVUM TECTORUM
- SEMP. ARACHNOIDEUM
- NETŘESK
Originální výsadby v nádobách
Netřesky i jejich sbírky lze poměrně jednoduše pěstovat v nádobách – nejkrásněji se vyjímají v hliněných a terakotových, mohou to však být i dřevěná korýtka, kameninové mísy, závěsné nádoby apod.
Bude se jim dařit vždy, když je vysadíme je do propustného substrátu s příměsí písku a drobného štěrku. Důležitá je také drenáž, protože rostliny nesnášejí dlouhodobé přemokření. Není třeba je příliš zalévat, protože mají zásobárnu vody ve svých tučných listech – jen v době dlouhotrvajících horkých letních dní jim vodu dodáme. Přihnojování nepotřebují. Rozmnožují se velmi jednoduše…dceřinými růžicemi.