Stock.Adobe

ROZKVETLÝ PODZIMNÍ BALKON

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Na terase či na balkoně můžeme odpočívat a trávit volný čas a být přitom obklopeni krásnou svěží zelení. Aby byl náš balkon krásný i na podzim, věnujeme rostlinám správnou péči ještě v létě. Stačí vědět, jak na to…

Ošetřujeme balkonové rostliny

Pěstujeme-li na balkoně muškáty (Pelargonium), petúnie (Petunia) – pak pravidelně ostrými nůžkami odstraňujeme odkvetlé květy, čímž prodloužíme a znásobíme jejich kvetení. Koncem léta také odstraníme všechny suché a poškozené či nemocné výhonky.
Pokud se některá z rostlin příliš rozrostla (např. popínavá bugenvilea (Bougainvillea) – její výhonky mírným řezem zkrátíme.
Nízké jiřiny (Dahlia) nejkrásněji kvetou začátkem podzimu, a budeme-li odstraňovat odkvetlé květy, prosvětlovat je, zalévat a občas přihnojovat, pak nám budou dělat radost hodně dlouho. Levanduli (Lavandula) nesmíme zapomenout odstranit odkvetlé květy! Mírně ji sestřihneme – díky tomu se pěkně zahustí. Radikální řez necháme až na jaro.
Také hortenziím (Hydrangea) ostříháme odkvetlé květy a doplníme jim rašelinový substrát Velký řez necháme také až na jaro, teď bychom se jím mohli připravit o kvetení v příští sezóně.

Podzimní péče o balkonovou zeleň

Do nádob doplníme substrát, který se možná během léta vyplavil při zalévání. Neměli bychom zapomenout substrát v pěstebních nádobách kypřit , abychom měl ke kořenům přístup vzduch, vláha a živiny.
I v teplých podzimních dnech potřebují rostliny pravidelný přísun vláhy. Před zálivkou zkontrolujeme, je-li substrát skutečně proschlý. Během slunečných dnů můžeme muškáty „osprchovat“ vlažnou vodou.
Ještě začátkem září můžeme kvetoucí balkonovky trochu přihnojit. Před každým přihnojením musí být substrát mírně vlhký a prokypřený. Rostliny, které přenášíme na zazimování již v září nepřihnojujeme.

Samozřejmě pravidelně odstraňujeme plevel.
Žloutnutí listů – občas se stane, že některé rostliny koncem léta regulují počet listů – ty se snadno oddělují od stonku, žloutnou…někdy může žloutnutí naznačovat onemocnění anebo potřebu doplnit živiny.
Subtropické rostliny je třeba v polovině září vrátit do interiéru.
Koncem léta si pomocí vrcholových řízků rozmnožujeme muškáty, fuchsie a libory; před zapíchnutím do substrátu je ošetříme stimulátorem.

Dřeviny na balkoně

Stálezeleným keřům řezem zkrátíme dlouhé výhonky, a ještě jemně dotvarujeme nůžkami.
Je-li pod mrakem, můžeme tvarovat jehličnany. Začátkem září jim ještě dopřejeme podzimní hnojivo, abychom jim pomohli lépe přezimovat.
V nádobě lze také pěstovat javor japonský (Acer palmatum) – pokud mu teď zasychají listy, je třeba zvýšit zálivku a na povrch substrátu přidat trochu čisté rašeliny.
Během září vysazujeme k oporám popínavé dřeviny, potřebují dostatečně prostornou nádobu a kvalitní zahradnický substrát.

Z růží, které už odkvetly odstraníme opatrně květy tak, aby místo po řezu bylo co nejméně viditelné. Často nás ještě překvapí a začátkem podzimu vytvoří další květy.
Keříky růží pravidelně kontrolujeme: odstraňujeme zaschlé či žloutnoucí listy a odstřiháváme suché či nemocné větvičky. Ještě nyní lze růže přihnojit speciálním hnojivem s vyšším obsahem draslíku. To zajistí lepší vyzrání pletiv a bezproblémové přezimování.
Pokud se objevila černá skvrnitost růží použijeme (i opakovaně) speciální fungicidní přípravek. Chorobou poškozené a suché listy zlikvidujeme.