Všimneme si jich za oknem hned…krásně rozkvetlé orchideje přilákají pohled všech kolemjdoucích. A pak si ji také koupíme. Aby vydržela dlouho kvést a vydržela i několik dalších let, nesmíme udělat žádnou chybu v pěstování. A není to zase příliš složité Existuje mnoho rodů orchidejí a také ještě řada hybridů (kříženců). Společné mají jedno – za dobrou péči se odmění krásnými květy. Dejme tedy na orchidejové rady.
Orchideje – opatrně s hnojením
Stejně jako zálivka i správný výběr hnojiv podporuje lepší kvetení. Je však třeba (stejně jako u zálivky) dávat si pozor na přehnojení. Orchidejím by sice rychle rostly listy, ale nekvetly by nám. Hnojíme je jen tehdy, když rostlina aktivně roste, tedy v době od březnu až do listopadu.
Používáme speciální organické hnojivo určené právě pro orchideje a aplikujeme jej jednou měsíčně. Je snadno přijímáno listy i kořeny a zvyšuje také odolnost proti chorobám i škůdcům.
Přesazujeme orchideu
1) S přesazováním orchideje, kterou jsme si přinesli domů z obchodu si nemusíte dělat starosti i několik let. Tyto královny okenních parapetů nemají totiž rády změny.
Rostliny přesazujeme, když už mají jejich kořeny málo místa v nádobě. Jejich substrát je mazlavý, porostlý řasami. Přesazují se v době, kdy nekvetou a jsou zdravé… nejlépe na jaře.
Přesazování probíhá vždy v interiéru a při zavřeném okně.
2) Připravíme si 2 nádoby – vyšší, užší a měly by být alespoň o 2 cm větší, než byly ty původní.
Do první z nich – průhledné (speciálně upravené) budeme vysazovat, a pak ji vložíme do druhé – obalové (dekorační).
Důležité je, aby základní nádoba měla perforované částečně vyvýšené dno, které zabrání, aby rostliny nestály ve vodě.
Jestliže použijeme starší květináč, měli bychom jej vydezinfikovat např. slabším roztokem hypermanganu.
3) Asi 3 dny před plánovanou akcí květinu dobře zalijeme. Opatrně vyjmeme kořenový bal a důkladně jej zkontrolujeme. Pátráme také po případných škůdcích. Přitom můžeme odstranit i zbytky starého substrátu.
4) Najdeme-li některé kořeny poškozené, slabé, suché či nemocné – opatrně (jsou křehké) je hladkým řezem odřízneme nebo odstřihneme ostrými nůžkami. Opatrně zkrátíme kořenový bal i příliš dlouhé kořeny na délku cca dvou třetin. Řezy ošetříme práškem z dřevného uhlí.
A jestliže jme zkrátili více kořenů, měli bychom také omezit listovou část – odstřihneme tedy několik starých listů (nemusíme se bát, brzy narostou nové).
5) Koupíme si speciální substrát nebo si jej namícháme ve složení: borovicová kůra, vločky polystyrenu a kousky molitanu (v poměru 1:1:1) a může se přidat i rašelina.
6) Část substrátu nasypeme na dno, rozprostřeme na něj kořeny a dosypeme zbytek až cca 1 cm pod okraj nádoby. Opatrně utlačíme a zavlažíme.
Pak nádobu s orchidejí vložíme do obalové nádoby.
- V OZDOBNÉM KVĚTINÁČI
- PŘESAZUJEME ORCHIDEJE
- DENDROBIUM SPECIOSUM
A když už odkvete?
Orchideje kvetou velmi dlouho. Jakmile nám však odkvetou, nemusíme je hned ostříhat. Sestřiháme je jen tehdy, pokud jsou rostliny oslabené nebo zažloutlé.