Říjen je měsícem, kdy se zahrada pomalu ukládá k spánku, ale i když se to nezdá, zahrádkáři mají právě v tomto měsíci hodně práce a prakticky se ani nezastaví. Mnohdy ani nevědí, co dělat dříve. Sklízet pozdní druhy ovoce a zeleniny? Ale je také nejvyšší čas na výsadbu květin a dřevin! Nebo snad chceme založit skalku – pak právě teď v říjnu. A ke všemu už teď přicházejí také první mrazíky!
Říjen – výsadba a výsev
V říjnu je nejlepší čas také pro výsadbu růží, nejrůznějších trvalek, na jaře kvetoucích cibulovin (např. sněženky, tulipány, hyacinty, modřence…), ale i okrasných travin či bambusů, dřevin, ale také se můžeme pustit do výsadby živého plotu (pro nějž je nejvhodnějším termínem výsadby právě v podzimních měsících).
Pokračujeme také v sázení jahod.
Pokračujeme ještě v setí, případně ve výsadbě zelenin na přezimování.
Sejeme špenát a přesazujeme sazenice salátu či kapusty. Koncem září a začátkem října ještě můžeme vysazovat česnek. a také lze vysadit větší cibulku sazečku (asi 15 až 20 mm) – abychom pak mohli zelenou nať sklízet brzy na jaře.
Rozmnožujeme rybíz
Rozmnožování rybízu není tak složité. Vhodné jsou dobře vyzrálé výhonky rybízu zbavené listů (bílý, červený i černý) – a měly by být dlouhé 15 až 20 cm. Řízky sázíme šikmo do půdy tak, aby nad povrchem zůstalo alespoň 1 očko. Pak je zavlažíme a přihrneme suchou zeminou.
Jahodiště
Pokud jsme založili nové jahodiště, je třeba dbát o to, aby měly jahodníky dostatek vláhy a abychom záhon udrželi bez plevele. Jestliže jsme jim nedodali živiny již během sázení, můžeme je přihnojit nyní potřebnou dávkou kompletního hnojiva s dlouhodobým účinkem.
Pokojové květiny
Ze zahrádky, teras a lodžií vracíme zase zpátky dovnitř pokojové květiny. Zbavíme je prachu, omyjeme listy a zkontrolujeme, zda na nich nejsou žádní škůdci (v tom případě je musíme před návratem domů ošetřit).
Říjnová sklizeň
Letošní září nám přálo…počasí bylo teplé, slunné, takže nemohlo dojít k poškození plodů teplomilných zelenin, jako tomu občas v tomto měsíci bývá. Takže nyní můžeme bez obav sklízet a pak ukládat na chráněné místo.
Papriky je možné asi na 2 týdny uschovat do igelitových pytlů.
Rajčata, která dorostla do sklizňové velikosti, se postupně vybarví do červena v místnosti s teplotou kolem 20 °C.
S růstem už skončily i cukety, okurky či melouny… odstraníme i jejich pozůstatky.
Po ukončení sklizně je třeba odstranit staré a nemocné stromy, kopeme jámy na podzimní výsadbu nejbližšího okolí nebo dovezenou panenskou půdou. Takový postup je nezbytný zejména tehdy, když chceme vysadit peckovinu po peckovině, přestože se doporučuje sázet po peckovině jádrovinu.
Na zahrádce může ještě zůstat odolná kapusta (kadeřavá i růžičková), kterou je třeba někdy chránit před zajíci.
Zeleninu, která přezimuje na záhonu, ještě odplevelíme.
Prostory na uskladnění
Než začneme s ukládáním ovoce, je nutné uskladňovací prostor dobře vyčistit (nejlépe nabílit a vysířit). Také poličky a bedničky je třeba připravit (omyjeme je např. roztokem modré skalice).
Teplota místnosti by měla být nyní na podzim 6 až 8 °C a v zimě pak 2 až 4 °C (Pozor: nesmí klesnout pod 1 °C!) a relativní vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 85 až 90 %.
Použijeme-li na skladování suché a teplejší sklepy, pak je vhodné plody uložit do polyethylenových sáčků.