Barevné podzimní scenérie s ohnivými barvami listů. Zářící představení neobvyklých zajímavých bobulí… To jsou nevšední krásky podzimu – úžasné dřeviny nacházející se v mnoha barevných variacích. Brsleny – jsou nádherné listnané podzimní keře.
Podzim v barvách
Podzim je nejbarevnějším a také zdánlivě nejdelším ročním obdobím v přírodě. Existuje mnoho dřevin – stromů i keřů, které nás právě na podzim každoročně překvapují a udivují svými pestrými expozicemi. K nejzajímavějším určitě patří brslen, jenž naši pozornost upoutává neobvyklou barvevností listů i podivuhodnými plody.
Brslen je fantastický podzimní keř
Brslen (Euonymus) je opadavý nebo také stálezelený okrasný keř s jednoduchými listy a drobnými zajímavými květy. Jeho plodem je tobolka.
Rod brslen zahrnuje kolem 200 druhů (některé z nich jsou jedovaté). Původně pochází pravděpodobně z Číny, ale dnes ho najdeme téměř na všech kontinentech. Je rozšířen v Euroasii, v Severní a Střední Americe, na Madagaskaru i v Austrálii.
U náš rostou 2 původní druhy: b. evropský a b. bradavičnatý, ale v okrasných zahradách se pěstují i další druhy.
Brsleny se pěstují jako okrasné keře, jež jsou ceněny pro své zářivě planoucí listy i pro nápadné a tvarově zajímavé barevné plody. Dobře se vyjímají na okrajích smíšených záhonů, vynikají jako solitéry, vysazují se i do živých plotů, některé druhy jsou půdopokryvné, jiné popínavé – vše závisí na konkrétním druhu.
Jsou velmi univerzální a nenáročné, rostou a dobře prospívají na většině půd.
Brslen evropský
Euonymus europaeus je velký opadavý keř s malými nenápadnými květy, kterách si všímá hlavně hmyz. Ale na podzim se z něj díky karmínově červeným listům a trojúhelníkovitým tobolkám stává nepřehlédnutelná atraktivní dřevina. Je jedním ze čtyř druhů brslenů, které se vyskytují téměř po celé Evropě. Setkáme se s ním na okrajích lesů, v nížinách i v podhůří.
A můžeme si vybrat z několika kultivarů. Odrůda ‘Albus‘ nabízí bílé plody, ‘Atropurpureus‘ má plody purpurově červené a podzimní listy temně fialové. Je možné zvolit vyšší odrůdu ‘Red cascade‘ s lehce převislými výhony a množstvím žlutých plodů; naopak zakrslý růst nám nabízí odrůda ‘Pumilus‘.
Pěstování brslenu
Je to rostlina nenáročná, zcela mrazuvzdorná. U nás přezimuje zcela bez problémů, mrazy tu nezvládá jen brslen japonský – ten je třeba zazimovat ve skleníku nebo v interiéru.
Brslen má rád světlo, dobře roste i v polostínu (na slunci se jeho listy lépe vybarví).
Půda by měla být humózní hlinitá, hlavně vlhčí a výživná, vyhovuje mu slabě zásaditá nebo i neutrální.
Řez brslen nepotřebuje, pokud chceme jeho větve zkrátit či jinak tvarovat, pak je nejvhodnějším měsícem květen.
Dřevinu lze jednoduše rozmnožovat, můžeme tak učinit pomocí řízků nebo hřížením (potápěním) výhonů.
Je však třeba být opatrný, protože tento brslen obsahuje smrtelně jedovatý glykosid evonymin.
- EUONYMUS FORTUNEI
- EUONYMUS JAPONICUS
- EUONYMUS ALATUS