AKÁT SE MOŽNÁ DOSTANE NA ČERNOU LISTINU – HROZÍ MU KÁCENÍ

In Poradna by walsla

Z Evropy a tedy i z České republiky možná budou muset zmizet akáty. Evropská komise totiž zvažuje, že zakáže tento druh dřeviny sázet. A v nejradikálnějším případě nastoupí na stráně a lesy dřevorubci. Důvodem je, že akáty jsou nepůvodní a do Evropy se dostaly až v 18. století.

Na černé listině Evropské komise je podobných rostlin mnohem víc.

Evropská komise navrhla členským státům, aby v případě takzvaných invazních druhů postupovaly společně a navrhli předpis o tom, jak členské státy budou postupovat a kterých druhů se to bude týkat. Nyní bude na členských státech, aby ten seznam dokončily. Evropské unii prý vadí hlavně to, že nejde o původní plodinu.

V současné době o podobě tohoto návrhu jedná evropský parlament a ten zatím nejednal o konkrétním seznamu těchto plodin a druhů fauny a flory. To vše bude předmětem jednání v řádu let.

Akát je v podstatě plevel, velmi rychle se šíří a má toxické účinky na své okolí. V jeho sousedství se žádné jiné rostlině nedaří. Na druhou stranu se ale z akátového dřeva staví dětská hřiště. Akát má také velký význam pro včelařství, protože jde o jednu z nejvýznamnějších snůškových rostlin pro naše včelstva. Poskytuje zhruba 10 procent medového výnosu, který je tohoto původu.

Třetina české flóry je nepůvodních druhů – patří mezi ně například jabloň, pšenice a také většina okrasných druhů. Kdyby unie postupovala důrazně, přišli bychom v Česku rovněž o pórek, brambory, špenát, kukuřici nebo jahody. Ty totiž také nejsou z Evropy.