Škumpa je krásná v každém ročním období, během jara a počátkem léta je krásně svěže zelená a na podzim se pak vybarví do temných červených barev, pro zimu zůstávají zajímavé dekorativní plody, které se tyčí nahoru jako rudo hnědé svíce. Vyskytují se jako keře nebo stromy, a protože je rostlina většinou jedovatá a rozpínavá, musíme dávat při pěstování dobrý pozor.
Strom s nádechem exotiky
Škumpa (Rhus) je opadavý nebo i stálezelený keř či strom, jehož největší ozdobou jsou krásně exoticky zbarvené listy. Květy tvoří drobná květenství, z něhož na podzim uzrává plod: chlupatá peckovice. Rod škumpy zahrnuje asi 35 druhů a mnohé si ani nejsou podobné. V Evropě je původním druhem š. koželužská, v Česku se pěstuje severoamerická š. orobincová (R. typhina) a š. vlasatá (Cotinus coggygria). Obě jsou krásné a š. vlasatá má navíc velkou výhodu – není invazivní.
Některé druhy škumpy (a mezi nimi je i naše š. orobincová) obsahují toxické látky, které mohou způsobit alergickou reakci či drobnou vyrážku, proto bychom ji neměli pěstovat tam, kde jsou malé děti.
Jak pečovat o škumpu
Nijak. Škumpa totiž díky svému agresivnějšímu plevelnému růstu nepotřebuje téměř žádnou péči. Nejraději má však slunnou polohu a sušší mírně vápenitou půdu. Pěstovat ji můžeme i v nádobě, kterou zapustíme do země – stěny květináče nedovolí škumpě se dále rozrůstat. Množí se jak semeny, tak i kořeny. Květy jsou velké až 30 cm, zatímco samčí se vybarvují do žlutavě zelena, ty samičí jsou červené. Dekorativní husté rudé plody jsou plstnaté a zdobí škumpu i přes zimu. Zimu přežívá tato rostlina bez problémů, brzy na jaře dobře obráží. Škumpa má červené dřevo, které nachází své uplatnění v řezbářství.
Škumpu si raději hlídejme
Problémem může být její expanzivita, je totiž schopna se zakrátko rozmnožit po celé zahradě a často pak stojíme před otázkou, jak se škumpy zbavit. Také bychom ji neměli pěstovat tam, kde jsou malé děti. Rychle a dobře se rozrůstá, proto ji každoročně zkrátíme – hezky se rozkošatí. Když začnou v okolí škumpy rašit nové výhonky – hned je odstraníme sekačkou.
Pokud se potřebujeme škumpy zbavit, uřízneme ji a řez natřeme přípravkem Garlon 4EC.
- ŠKUMPA
- LISTY DEKORUJÍ
- PLODY