autor Leonora (Ellie) Enking

ŠKORNICE A JEJÍ ZÁZRAČNÉ ÚČINKY

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Protože má většina známých škornic léčivé účinky a využívá se odpradávna v čínském lidovém léčitelství, můžeme si vysadit druh, který se nám bude líbit a vyhovovat. Pěstování není složité a škornice se stane krásnou dekorací naší zahrádky.

Škornice na výběr

Škornice velkokvětá (Epimedium grandiflorum) je opadavá, kvete zjara (od dubna až května) řídkými hrozny převislých kvítků v barvách purpurové, fialové až karmínově červené, růžové, žluté i zcela bílé. Protáhlé srdčité listy s kožovitým povrchem mají ostré trny na okrajích a s výrazným žilkováním. Její výška je cca 35 až 65 cm. Můžeme si však vybrat z mnoha nabízených druhů. Nabídka škornic je hodně široká:

š. velkokvětá (E. grandiflorum) – mladičké listy při rašení mají bronzovou barvu
š. pestrobarevná (E. versicolor) – stálezelené listy, raší bronzově
š. Youngova (E. x youngianum) – listy při rašení jsou bronzové
š. šípolistá (E. sagittatum) – panašované listy
š. alpská (E. alpinum) – stálezelené listy
š. červená (E. x rubrum) – její listy se zbarvují na jaře i na podzim
š. zpeřená (E. pinnatum) – dlouhý plazivý oddenek a velké žluté květy s drobnou ostruhou
E. pubigerum – stálezelený list
E. x perralchicum – stálezelený list

Léčivé účinky a obsahové látky

Díky obsahu léčivých látek jsou škornice používány i pro medicínské účely. I když mají léčivé účinky téměř všechny, ve východní Asii se nejvíce využívala škornice šípolistá. Ta obsahuje velké množství fytoestrogenů (látky podobné hormonům) – je proto vhodná pro ženy i muže středního věku, pro ideální využití hormonu – vykazuje prý extrémní sexuální aktivitu. V Číně, kde ji odpradávna užívají na léčbu impotence, neplodnosti a „vychladlých vášní“, dostala dokonce výstižnou přezdívku „bylina prostopášného kozla“. Podobně ji pojmenovali i Angličané „goatweed“.

Škornice působí blahodárně na celé lidské tělo.
Díky schopnosti rozšiřovat cévy napomáhá škornice prokrvovat také končetiny i mozek. Snižuje pocit i dlouhodobé únavy, udržuje v činnosti paměť, dokáže tělo prohřát i povzbudit. Vrací nám vitalitu a harmonizuje psychickou stránku člověka. Pomáhá prý i proti Alzheimerově chorobě. Škornice také podporuje náš imunitní systém. Látky obsažené ve škornici uleví od bolesti kloubů, ztlumí záněty, zlepší hybnost.

Jak si připravíme čaj

Obvykle si připravujeme odvar ze sušené drogy (5 až 10 g) přelijeme vařící vodou (50 ml) a ještě 5 minut povaříme. Pak necháme 5 minut odstát. Čaj si můžeme přisladit medem.