zdroj Pxhere

CO DOKÁŽE LIBEČEK

In Bylinky, Poradna, Zelenina by walsla

Libeček je mohutná bylina, vynikající koření, které má své místo v kuchyni snad odjakživa. Má široké využití, a proto málokdy chybí na některé zahrádce. Přidává do polévek podobně jako vegeta, ale je to zároveň i rostlina, která má významné léčivé účinky a využívána je hlavně v lidovém léčitelství.

Libeček = bylinné magi

Libeček lékařský (Levisticum officinale) je velice statná a mohutná rostlina, která se rychle rozrůstá (do výšky i do šířky). Její pěstování je velmi jednoduché – není totiž nijak náročná. Zvládá stanoviště na slunci i v polostínu, nevadí jí sucho… Na zimu se horní část rostliny sice ztratí, ale na jaře začne zase znovu růst.

Nejlépe se našemu libečku bude dařit v kypré půdě s dostatkem živin; na dobrém místě a s dostatkem prostoru (počítáme s tím, že může dorůst až 2 metry, usadíme ho tedy někde vzadu. (Neměli bychom ho dávat tam, kde jsme pěstovali mrkev, kopr či petržel apod.) Patří mezi víceleté rostliny (může se dožít 10 až 15 let) s bohatým vzrůstem a silným kořenem, kvete od června do července. Sbíráme a využíváme nať, listy, semena i kořeny.

Léčivé účinky libečku lékařského

Vynikající silně aromatické koření doplňuje tradiční pokrmy v české kuchyni (polévky, omáčky i saláty), ale je to také prospěšná bylina a lék na mnoho obtíží. Mezi neznámější a také nejvíce ceněné patří například, že libeček:

  • zlepšuje trávení i vylučování, odstraňuje plynatost
  • má vynikající močopudné účinky, proto se používá při problémech s močovými cestami
  • čistí krev = má detoxikační účinky nejen na krev, ale i na celý náš organismus – vědci dokonce zjistili, že libeček je vynikajícím bojovníkem bakteriím (E.coli, Salmonela…)
  • pomáhá nám s dýcháním – zlepšuje problémy s dýchací soustavou, odstraňuje hleny a uvolňuje tak horní cesty dýchací
  • používá se také při nepravidelné menstruaci
  • posiluje naši nervovou soustavu
  • pomáhá proti kloubním potížím revmatismu, artróze a dně, zlepšuje pohyb
  • někteří léčitelů doporučují libeček jako přírodní afrodiziakum
  • zklidňuje alergie, tlumí uvolnění histaminu a zmenšuje podráždění způsobená přecitlivělostí vůči některým složkám přírody

Sbíráme listy i kořen

Z kořene libečku si připravíme čaj nebo odvar, který má močopudné a stimulační účinky: 1 lžičku drogy zalijeme 250 ml vody, přivedeme k varu a vaříme 3 až 10 minut. Odvar necháme ještě 15 minut louhovat.
Koupel v odvaru z čerstvých listů pomůže na bolest kloubů, celkovou únavu i nadměrné pocení.
V lékárně si také můžeme koupit tabletky s obsahem libečku.

I libeček však užíváme opatrně. Nadměrné množství může totiž vyvolat zažívací problémy. V těhotenství a kojícím ženám se užívání nedoporučuje.