autor Hedera.Baltica

HEŘMÁNEK POMÁHÁ VELKÝM I MALÝM

In Bylinky, Poradna, Recepty by walsla

Zřejmě jedna z nejznámějších a také nejoblíbenějších léčivek – to je heřmánek. Využíván našimi předky byl už dávno v historii. Určitě nechybí ani dnes v žádné domácí lékárničce, obzvlášť máme-li doma děti. Protože známý heřmánkový čaj uklidňuje a pomáhá dětem i dospělým s různými zdravotními potížemi. Má prakticky univerzální účinky .

Heřmánek – uznávaná bylinka slunce

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) je jednoletá bylina, která se hojně užívá nejen v Evropě, ale i v Asii či Americe – v kosmetice i v léčitelství, v homeopatii i aromaterapii. Má prakticky univerzální účinky, vždyť ne nadarmo se říká: „před heřmánkem smekni“.
Nazývají ho také např. heřmánek lékařský, rumánek, marunka, králíčky, harmaníček, panenská bylina nebo třeba kamilka. Dobře ho znali ve starém Egyptě, kde si ho spojovali s bohem Slunce, ale jako posvátnou bylinu ho uctívali i ve Skandinávii. Řekové a Římané jej užívali při nejrůznějších zdravotních problémech, oblíbili si jej i Germáni či Angličané.

Léčivé účinky

Nositelem léčivých účinků je heřmánkový květ, který obsahuje množství silic. Jeho používání je bezpečné pro dospělé i pro děti včetně kojenců. Co všechno dokáže:

  • má hojivé, regenerační, protizánětlivé, dezinfekční i protikřečové účinky
  • zmírňuje revmatické otoky
  • je vhodný na trávící problémy (nadýmání, střevní i žaludeční obtíže, koliky)
  • pomáhá při nachlazení, uvolňuje rýmu, zmírňuje kašel i horečku
  • účinkuje proti zánětům močových cest
  • snižuje hladinu inzulínu i cholesterolu

Je vynikající pro zevní použití jako mast, obklad či koupel:

  • léčí kožní vyrážky, ekzémy, spáleniny od sluníčka i hemeroidy či na bolestivě popraskané paty
  • uleví i při zánětu spojivek
  • čerstvý jej lze použít na drobná poranění
  • zabraňuje vzniku jizev

A to ještě není všechno

Podle posledních výzkumů by měl heřmánek taé pomáhat v boji s rakovinou (např. prostaty, plic, karcinomu prsu, leukémie…).
Heřmánkový čaj se po celá staletí používá proti nespavosti, úzkosti i depresi a také pomáhá od bolesti.
Sušený heřmánek zašijeme do plátěného sáčku a používáme nahřátý jako obklad na bolesti bříška dětí.

Při sběru občas dochází k záměně heřmánku za rmen či za heřmánkovec. Heřmánek pravý intenzivně nasládle voní a má vyklenutý žlutý střed květů.

Heřmánková mast

Zkusme si doma připravit účinnou mastičku, kterou použijeme na bolestivá místa, na čerstvé rány i na jizvy a pomáhá i s vyrážkou.
Co budeme potřebovat: 250 gramů vepřového sádla (vyškvařené, nesolené) nebo jiný masťový základ (např. vazelína) + 2 hrsti čerstvých heřmánkových květů
Jak na to: Masťový základ zahřejeme, přidáme čerstvě natrhané květy, necháme vzkypět. Dobře promícháme, odstavíme a přikryté necháme do druhého dne. Pak opět zahřejeme, přecedíme přes gázu nebo sítko a uložíme do kelímků.