Bobulové ovoce nebo také bobuloviny jsou malé, měkké druhy ovoce různých barev, mohou být červené i modré nebo fialové… Mají vynikající většinou sladkokyselou chuť. Jsou oblíbené nejen u zahrádkářů. Často je (a velmi rádi) konzumujeme syrové nebo v podobě džemů, rosolů a marmelád či jako dezert.
Bobuloviny patří k superpotravinám
Bobuloviny je název drobného ovoce, jehož plody mají tvar bobulí. Většina z nich nemá žádné speciální nároky na pěstování. V přírodě rostou volně. Jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce – vynikají hlavně svou výraznou aromatickou chutí. Jsou považovány za velmi zdravé „superpotraviny“, neboť obsahují mnoho zdraví prospěšných látek a důležitých živin (vitamíny, vláknina, minerální látky, antioxidanty…).
Bobuloviny jsou darem přírody
Bobuloviny jsou nejen krásné a chutné, ale hlavně jsou zdravé. Bobulovité ovoce je prý darem přírody. Milovali je i naši pradávní předkové – sběrači. Chuť bobulového ovoce je naprosto fantastická – ať už jsou to v lese „divoce“ rostoucí bobuloviny či šlechtěné druhy drobného ovoce pěstované na našich zahrádkách. Některé druhy bobulovin jsou sezónní, jiné celoroční…
Z botanického hlediska patří většina bobulovin, stejně jako ovocné dřeviny, do čeledi Rosaceae. Jsou to keře, které se dají tvarovat do kompaktní podoby, pokud ji samy přirozeně nezaujímají. Rychle dorůstají a brzy plodí. V přírodě je většinou najdeme na okrajích lesa.
Různé druhy ovoce
K bobulovinám řadíme různé druhy ovoce. Jejich hlavním společným znakem je malý kulatý tvar, sladkokyselá chuť a měkká konzistence – a každé bobulové ovoce je pro nás obecně velmi zdravé. K bobulovinám patří jahody (zahradní i lesní), rybíz, maliny, angrešt, borůvky, brusinky, mochyně, arónie, klikva, dřínky, hloh, trnky… (Cizokrajné bobulovité ovoce je např. goji – kustovnice čínská, amalaki – indický angrešt…)
Bobuloviny jsou bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. A jejich účinky: snižují krevní tlak, pomáhají udržovat zdravé srdce a snižuje také riziko úmrtí na srdeční onemocnění…
Jahody jsou odedávna královnou bobulovin. Jejich léčivé účinky využívali již ve starém Římě Obsahují velké množství vitaminu C, skupinu B-vitaminů, draslík, železo a vlákninu. Mají vynikající chuť, jsou sladké, šťavnaté, připravují se z nich džemy, kompoty… Lesní jahody mají úžasnou nenapodobitelnou vůni.
Maliny jsou zdrojem vitamínu vitaminu C, draslíku, naicinu, riboflavinu a vlákniny. Jahody ani maliny nemáme mít pod tekoucí vodou, aby se nerozmáčely. Maliny mají výbornou sladkou lehce nakyslou chuť. Připravují se z nich např. rosoly i kompoty.
Ostružiny a maliny jsou příbuzné růží. Rostou divoce, ale šlechtěné druhy rádi pěstujeme na zahrádkách. Ostružiny se stejně jako maliny či jahody mohou zmrazit. Vyrábějí se z nich dezerty a také pyré a omáčky.
Borůvky jsou známé po celém světě, obsahují vitamín C, železo a vlákninu. Mají silné protizánětlivé účinky. Nejchutnější jsou ty, které si nasbíráme v lese, ale pěstují se i na zahrádkách. Používají se např. na kompoty, džemy…
Angrešt je příbuzný rybízů, je oblíbeným ovocem a pěstuje se na mnoha zahrádkách. Jeho plody jsou sladké až sladkokyselé. Hodí se do dezertů. Obsahuje hodně pektinu, proto se z něj dobře připravují džemy.
Rybíz je malá sladkokyselá bobulka osvěžující chuti. Ideálně se hodí pro výrobu šťáv, kompotů, rosolů, sirupů i vína. Ať bílý, červený nebo černý – všechny druhy jsou oblíbené. Je zdrojem důležité vlákniny a vitamínu C.