Brusinky patří mezi drobné bobuloviny, což jsou malé, měkké druhy ovoce různých barev. Bobule ať v barvě červené, modré nebo i fialové mají vynikající a většinou sladkokyselou chuť. Jsou oblíbené a my je často konzumujeme syrové nebo v podobě džemů, rosolů a marmelád či jako dezert. Bobuloviny obsahují množství antioxidantů, minerálů, vitamínů a také důležitou vlákninu. Všechno to jsou významné látky k udržování našeho zdraví.
Brusnice a brusinka
Bobulové ovoce, jež se řadí mezi superpotraviny, je zdravé, ať už jsou to jahody, rybíz, maliny… a také brusinky, na něž se mnohdy a neprávem zapomíná. Občas je zavařené využijeme jako přílohu k masu, ale jen tak si jídlo z brusinek asi nepřipravíme.
Původně se brusnice pěstovala v Severní Americe a v severních pásmech Asie a Evropy; už od pradávna se bobule sbíraly ke konzumaci, ale také na přípravu čaje. (U nás jsou dokonce chráněny).
Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) patří k vřesovcovitých. Roste na chudších kyselých půdách, na svazích kopců a hor jehličnatých lesů, na vřesovištích i rašeliništích v mírném pásu severní polokoule.
Je to plazivý keřík vysoký cca 15 až 25 cm. Nadzemní stonek i rozvětvený oddenek jsou zdřevnatělé. Na zelených ojíněných větvičkách rostou vejčité tmavozelené lesklé listy. Svrchní lesklá strana listu je zbarvena tmavozeleně, spodní matná strana je šedomodrá až šedozelená. Listy mají postavení na stonku střídavé a vyskytují se celoročně.
Hroznovité květenství roste na krátkých stopkách – barva květu je od bílé až po růžovou. Kvete od května do července; plody – brusinky jsou červené (dozrávají z bíle průhledné barvy) mají kyselou až nahořklou chuť – dozrávají od srpna do října.
Brusinky a zdraví
Obsahují vlákninu, velké množství antioxidantů, minerálních látek (draslík, fosfor, hořčík, sodík, železo, selen, vápník i zinek), vitamínů (A, B, C, K) a vlákninu. Všechno to jsou důležité látky k udržování našeho zdraví. Díky těmto látkám užívání brusinek pomáhá:
- při infekci močových cest
- slouží jako prevence vůči močovým kamenům
- bojují proti příznakům rakoviny
- udržují zdraví srdce
- posilují imunitu
- zpomalují proces stárnutí
- zabíjejí a vyplavují toxiny
- podporují tvorbu kolagenu zlepšují kvalitu pokožky i vlasů
Proč tedy nepěstovat brusinky v zahradě
Brusinky bývají často zapomínány, ale je to škoda. Jsou nejen zdravé a můžeme si je nasbírat v lese, ale je možné je pěstovat i na zahrádce.
Vhodné stanoviště: Půda má být propustná, kyselá a přirozeně vlhká. Přímé slunce brusinkám škodí, proto volíme polostín.
Při výsadbě si připravíme jámu (asi 80 x 80) hlubokou cca 40 a zasypeme ji rašelinou smíchanou se zemí nebo substrátem určeným pro kyselomilné rostliny. Rukou vytvoříme menší jamku, vložíme sazenici brusinky, zalijeme a hned zamulčujeme. Brusinku můžeme pěstovat i v nádobě – musíme založit spodní drenážní vrstvu, aby odváděla přebytečnou vodu. Navrch nasypeme kůru – tím zajistíme bezplevelné pěstování.
Hnojení: Hnojiva nesmí obsahovat vápenaté složky (používáme podobná hnojiva jako na rododendrony). Postačí hnojit jedenkrát za rok.
Zálivka: Doporučuje se používat dešťovou vodu – během suchých dnů zaléváme vydatněji (2 krát týdně) – brusinka má ráda vlhkou půdu, ale nesnese přemokření.
Řez není u mladých brusinek nutný – vhodné je seříznout na jaře rostliny starší (asi po 7 letech) na výšku do 7 cm. Tím podpoříme růst vzpřímených výhonků a zvýšíme úrodu. Na podzim odstraňueme staré a přehuštěné plazivé stonky.
Sklizeň probíhá po prvním kvetení (koncem června) a po druhém kvetení (během srpna) – druhá větší sklizeň probíhá během září, října a je úrodnější. Na nasbíraných plodech si hned pochutnáváme, ale můžeme je i konzervovat, sušit, mrazit nebo zavařit.