Devětsil je zvláštní vytrvalá léčivá rostlina, která kvete brzy na jaře. Symbolizuje mládí, nezdolnost i protest – proto si její jméno dali do názvu začínající čeští levicově orientovaní umělci (literáti, herci i výtvarníci, hudebníci atd.) – představitelé meziválečné umělecké avantgardy. Devětsil lékařský je vskutku zajímavá bylina s mnoha pozitivními účinky na naše zdraví. A stojí za to, dozvědět se o ní více.
Rostlina s velkými listy
Devětsil lékařský (Petasites hybridus) je mohutná vytrvalá rostlina se silným oddenkem, z něhož již začátkem března vyrůstají tlusté, duté, červeno šedoplstnaté šupinaté lodyhy. Jsou zakončeny trubkovitými květy v hroznovitých úborech, jejichž barva je špinavě purpurová až bledě růžová, a navíc hezky voní. Rostlina kvete od března do května.
Listy devětsilu vyrůstají až po odkvětu, mají zubatou čepel a jsou nápadně velké (jedny z největších, které se v České republice běžně vyskytují). Čepel je v mládí na rubu jemně plstnatá. Roste nejen v Evropě, ale i v západní a severní Asii. Hojně je rozšířen i u nás, najdeme ho hlavně ve vyšších polohách. Roste hlavně na vlhkých silněji podmáčených loukách a na březích potoků, podél břehů řek a mokrých příkopů, na močálech…
Devětsil má zajímavé lidové názvy např.: vítězná bylina, devesel, lopušník, sluneční klobouk, velké koňské kopyto…
Existují 3 druhy devětsilu, které jsou si velmi podobné a všechny můžeme v Česku nalézt. Devětsil lékařský, který se používá jako léčivá bylinka, silně páchnoucí d. bílý (P. albus) a ještě d. japonský (P. japonicus), jenž se pěstuje jako rostlina okrasná (ovšem v Asii je využíván jako zelenina).
Léčivá bylinka devětsil
Devětsil je pozapomenutá léčivá bylina, která po staletí pomáhala lidem na celém světě při léčbě mnoha zdravotních problémů.
Už dříve byl lopuch používán při tlumení dráždivého kašle, při léčbě astmatu nebo při horečce.
Působí mírně močopudně, protirevmaticky, uvolňuje křeče průdušek, žaludku i žlučníku.
Nová lékařská studia prokázala, že devětsil obsahuje látky, které blokují činnost histaminu (ten je odpovědný za alergické reakce), proto je bylina vhodná pro léčbu alergií a jejich nejčastějších projevů jako je senná rýma a astma.
Je také efektivní v boji s bolestmi hlavy a prokazatelně snižuje frekvenci i závažnost záchvatů migrény.
Obklady, čaje
Používají se listy, kořen i oddenek, který sbíráme na jaře před rozvitím listů a sušíme při teplotě do 40 °C. Protože devětsil nemá dobrou chuť, je vhodné kombinovat jej s jinými ingrediencemi – často se svařuje s vínem a medem.
Jednoduchý nálev připravíme z 1 lžičky sušeného oddenku nebo listů, přelijeme horkou vodou a necháme asi 20 minut louhovat. Jako dochucovadlo použijeme třeba med nebo sirup.
Macerát ve víně: nadrcenou drogu smícháme s 1 dcl vína (bílé nebo červené) a pijeme 2 krát denně po jídle.
Obklad – zevně se může nálev použít i na špatně se hojící rány nebo křečové žíly. Na odřeniny a bolesti kloubů si přikládáme naklepané listy. Jejich účinek zvýšíme, když list namočíme do horkého oleje.