Zimní zahrada má jiné funkce než skleník. A nemusíme v ní pěstovat jen exotickou flóru! Některé zimní zahrady mohou být stavby samostatně stojící, a navíc i značně rozsáhlé. Zimní zahrada má být zónou odpočinku, kde má člověk blízko k přírodě. Můžeme tu nejen odpočívat, ale také třeba pořádat rodinné oslavy či setkání s přáteli, číst knihy, pěstovat bylinky a květiny, nebo se můžeme jen kochat naší zahradou, kterou máme díky tomuto prostoru přímo před očima.
Krása i v zimě
Zimní zahrada je většinou jednoduchá zasklená konstrukce, která je přičleněná k budově a vytváří tak zajímavou prosklenou obytnou místnost. Je součástí fasády a stavebního materiálu objektu, k němuž patří.
Její funkce je nejen estetická, ale i obytná. Jednoduše a zajímavě rozšiřuje obytný prostor a zlepšuje náš kontakt s přírodou. Obyvatelům domu umožňuje zůstat ve styku se svými oblíbenými pěstovanými rostlinami po celý rok, bez ohledu na počasí.
Nač nezapomenout – vytápění, stínění, větrání
Pokud zimní zahradu teprve připravujeme, nesmíme zapomenout na důležitý prvek – vytápění. Abychom mohli tento prostor využívat po celý rok, je vytápění celkem podstatná věc. Při plánování také nezapomeneme ani na stínění, které je pro rostliny důležité. V konstrukci, jež je otevřena do dalších obytných místností, dochází ke kondenzaci par, které pak stejně jako vzdušná vlhkost může způsobovat šíření plísní, je nutné tedy vyřešit i větrání.
Rostlinám, které tu pěstujeme v nádobách, dopřejeme tzv. letnění a dopřát jim pobyt v zahradě, v létě je prostě vyneseme ven.
Jaké rostliny do zimní zahrady zvolit?
Do zimní zahrady samozřejmě patří zeleň. Volbu rostlin bychom měli podřídit možnostem vytápění a větrání. Samozřejmě nejlepším řešením je rostliny v zimní zahradě nakombinovat tak, abychom se s nimi mohli těšit po celý rok, aby byla vždy alespoň nějaká rostlina zelená, nebo kvetla.
Ve vytápěné zimní zahradě můžeme pěstovat citrusy, palmy, kaktusy, fíkovníky, oleandry, orchideje a další exotické rostliny.
Jistě oceníme pěstování bylinek, které pak jednoduše upotřebíme při přípravě pokrmů v kuchyni.
Při výběru zajímavých rostlin se můžeme rozhodnout například pro železnec ztepilý (Metrosideros excelsa), který upoutá pozornost návštěvníků svými šedozelenými listy a ohnivě rudými květy v květenstvích připomínajících štětce.
Vedle nich se dobře vyjímají také stálezelené štětkovce (Callistemon), jejichž květenství mohou být červená, růžová i žlutá a tvarem nám připomínají štětky na mytí lahví a v zimní zahradě mohou kvést i několikrát do roka. Potřebují stále vlhkou zeminu stejně jako: čajovník – balmín (Leptospermum), ten kvete bizarními květy připomínajícími drápky na světlých stanovištích po dlouhé měsíce, podobně jako grevilea (Grevillea).