Mít na své zahrádce krásný trávník, který bude i naší chloubou, není žádná velká věda. Musíme mu však věnovat čas, péči a starostlivost během celého roku. Jak by tedy měla vypadat správná péče o trávník? A čím vlastně začít, až skončí zima?
Po zimě je nutné trávník vyčistit
Prvním základním krokem na začátku vegetačního období je očista. Z trávníku musíme odstranit staré spadané listy a další nečistoty, které se na něj dostaly během zimy. Je nutné vyhrabat staré odumřelé zbytky a také půdu provzdušnit (vertikutace), abychom podpořili zdravý a hustý růst i odolnost trávy. V neposlední řade je nutné dosít prázdná místa a trávník pohnojit.
Zdá se toho hodně, ale máme ještě dost času – stačí si práci rozvrhnout.
Vertikutace
Vertikutace znamená prořezávání trávníku. Patří k základním činnostem v údržbě trávníku. Používá se na odstranění zplstnatělých zbytků trávy, různých plevelů a mechů a zároveň při ní dochází k prořezání vrchní vrstvy půdy. Nože vertikutátoru prořezávají vrchní vegetační vrstvu, a tím se zlepšuje příjem vzduchu, živin i vláhy. Díky tomu pak probíhá hlubší a bohatší prokořenění trav. Vertikutace je odvozeno od anglického vertical cut = svislý řez.
Zdá se, že vertikutace je složitá a těžká, ale můžeme si koupit nebo vypůjčit významného pomocníka: vertikutátor. Tento stroj je na první pohled podobný sekačce, je však vybaven ostrými ocelovými noži, jež rotují na hřídeli a svisle se zařezávají do půdy. Hřídel se dá výškově nastavit, a proto stroj zvládne jemnější i radikálnější regeneraci trávníku (podle potřeby).
Vertikutátor může být ruční, elektrický nebo benzínový. Když si jej budeme vybírat, měli bychom se řídit velikostí trávníku – v obchodě či v půjčovně nám pak rádi poradí.
Plsť v trávníku
Plsť dokáže v trávníku vytvořit nepropustnou vrstvu, která může být silná i několik centimetrů a negativně pak ovlivňovat kvalitu porostu. Ke kořenovému systému nemá přístup světlo ani vzduch, vláha ani živiny a může dojít k tzv. „udušení trávníku“.
Plsť se vytváří v průběhu vegetace; tvoří ji mech, plevel, odumřelé rostliny a zbytky posečené trávy. Silná vrstva plsti způsobuje mělké zakořenění trávy a takové rostliny pak špatně přijímají půdní vláhu, protože jejich kořeny nedosáhnou do hlubšího půdního profilu. Dochází k vysychání trávníku, ten žloutne, ztrácí svou vitalitu i krásu. Vyschlá místa rychleji zarůstají mechem a plevelem, trávník je také více náchylný k houbovým chorobám a plísním.
Pro zdravý a silný růst trávníku a jeho vitalitu je pravidelné odstraňování plsti a provzdušnění vrchní vegetační vrstvy zcela nezbytné.
Nechme tedy náš trávník nadýchnout a zkusme to vertikutací – nejvhodnějším termínem je jaro (konec března až konec dubna) a podzim (září). Samozřejmě záleží jak na lokalitě, tak také na počasí (teplota, srážky).
- STARÝ HROTOVÝ NÁSTROJ
- VERTIKUTACE ZAHRADY
- PROVZDUŠŇOVÁNÍ