Pokud bychom měli bojovat s přemnoženými molicemi – brzy si uvědomíme, že jejich likvidace je prakticky nemožná. O to víc se se musíme soustředit na prevenci – ta dokáže výskyt a případně i množení molic alespoň omezit. Čeká nás trvalý boj – jak tedy postupovat?
Nebezpečná molice
Molice (Aleyrodoidea) je drobný bělavý hmyz se dvěma páry křídel. Živí se (jako všichni mšicosaví) rostlinnými šťávami, jež saje na spodní straně listů – celá rostlina pak postupně uvadá. Molice jsou přenašeči virových chorob. Napadají např.rajčata, papriky, okurky… ale i okrasné květiny.
Ploché larvy jsou malé (1 až 2 mm), dospělci jen o milimetr větší s dlouhým tělem a silným voskovitým povlakem na křídlech. Jejich zadní nohy jsou opatřeny řadou štětin, které molice používají k nanášení vosku na tělo.
Čím molice škodí?
Molice si pochutnávají na zelenině, ovoci i na okrasných rostlinách. Všechny generace jim škodí sáním a s ním spojeným vylučováním medovice. Medovice znečišťuje rostliny i plody, snižuje účinnost našich chemických opatření a přenáší viry (až 60 druhů). Nejsou schopny přezimovat, ovšem ve skleníku či v bytech k tomu mají vhodné podmínky a jejich vývoj tu probíhá nepřetržitě. Rostliny vadnou, odumírají…
Jak na molici? Preventivně!
Rady, rady … rady.
Existuje jich spoustu, musíme si však přiznat, že žádná z nich nefunguje na 100 procent. A určit vhodný přípravek, který by si s molicemi poradil, je těžké. Musíme si uvědomit, že likvidace bude úspěšnější na mladších vývojových stádiích molice – nikoli na dospělých, tu totiž chrání vosková vrstvička, takže přípravky k tělu neproniknou. Právě proto je nezbytná prevence.
Můžeme však přece jen některé přípravky vyzkoušet.
Úspěšný bývá například opakovaný postřik Mospilanem. Musíme jej však použít hned v počátku výskytu a postřik je třeba opakovat.
Kopřivová jícha proti mšicím je jedna z nabízených babských rad.
Jak na to: 1 kg čerstvých (nebo 200 g sušených kopřiv) zalijeme 10 litry vody a necháme 14 dní kvasit (denně promícháme). Na zálivku používáme jíchu zředěnou v poměru 1:10 – na postřik 1:20. (Protože výluh silně zapáchá, skladujeme jej v nádobě s víkem.)
Důležitá a účinná je prevence
Rozhodně se nám vyplatí rostliny pečlivě prohlížet. A jakmile zjistíme první návštěvu molic – okamžitě zasáhneme. K základním pravidlům patří také drenáž a zálivka.
Přiměřená zálivka – rostliny nesmíme přelívat (zemina by měla vždy v období mezi první a druhou zálivkou vyschnout).
Dobrá drenáž zajistí, že bude přebytečná voda odtékat.
Žluté lepové desky – jsou další dobrou prevencí. Díky jim můžeme molice včas identifikovat. Slouží především jako signalizace výskytu těchto malých škůdců. Molice láká intenzivní žlutá barva desek a při kontaktu se přilepí na nevysychavý lep.
Jako prevence u hrnkových okrasných rostlin nám poslouží také hnojivové tyčinky Substral Careo, které se zapichují do půdy. Působením zálivky se uvolňuje jak hnojivo, tak i insekticidní látka. Tu květiny přijímají svými kořeny a posílají do nadzemních částí. (Pro užitkové rostliny však tyto tyčinky nejsou vhodné.)
- ROSTLINNÝ ŠKŮDCE.
- Aleyrodidae
- MOLICE – ROSTLINA
Predátoři
Delphastus pusillus je přirozený predátor molic. Je to malý brouček živící se jejich vajíčky a nymfami. Za jediný den jich dokáže spořádat až 10 kusů. Molicemi se živí jak jeho larva, tak i dospělec.
Osvědčilo se nasadit tohoto predátora v kombinaci např. s vosičkou Encarsia formosa, která molice nejen požírá, ala hlavně její samička klade vajíčka do larev molic.
Koupit ji lze např. predátor – molice
Molice je také český název pro rod rostlin Plectranthus.