Hlízy povijnice batátové si můžeme koupit v obchodech se zeleninou jako „sladké brambory“ nebo „batáty“ a pak si na nich pochutnat. Je také možné, že si je sami vypěstujeme na zahrádce. A ještě máme jednu možnost – budeme je pěstovat jako okrasné rostliny – pokojové či balkonové.
Povíjnice batátová
Povijnice batátová (Ipomoea batatas), jejíž hlízy jsou známé jako batáty nebo sladké brambory, se v našich podmínkách pěstuje také jako pokojová nebo balkonová rostlina.
Má totiž kromě chutných hlíz také velmi dekorativní listy (i když květů se od ní asi nedočkáme). Pěstuje se většinou jako letnička v truhlíkách na okenních parapetech, na balkonech i terasách nebo také jako víceletá pokojová rostlina. Olistěné šlahouny krásně vynikají i na zahrádce jako půdopokryvná rostlina.
Jejím domovem je ústí Orinoka ve Venezuele a mexický poloostrov Yucatan – kde se povíjnice (jedlá nebo batátová) pěstuje jako trvalka.
Jako okrasná rostlina
Ze ztloustlého kořene vyrůstají plazivé stonky, mohou být dlouhé až 5 metrů, a ještě bývají bohatě rozvětvené. Na dlouhém řapíku sedí srdčité světle zelené listy (existují i odrůdy s listy tmavě zelenými nebo zbarvenými do vínova). Od června do září se objevují různě zbarvené velké (5 až 8 cm) květy, které se podobají našemu svlačci. Květů se zřejmě u nás nedočkáme, ale listy povijnice jsou atraktivní, že nám to nebude vadit a využívají se jako doplněk ke kvetoucím balkonovkám.
Vodopád dekorativních listů si zamiluje každý.
- IPOMOEA BATATAS
- IPOMOEA
Jak povijnici batátovou pěstovat
Dává přednost umístění na slunci (bez poledního úpalu) nebo i v mírném polostínu. Místo by mělo být chráněno před větrem.
Substrát potřebuje dobře propustný, stále lehce vlhký ovšem bez přemokření.
Zálivku vyžadují cca 1 až 2 krát týdně. Vhodné jsou samozavlažovací nádoby, které nám vypomohou s udržením správného vodního režimu.
Důležité je také pravidelné přihnojování (jednou až dvakrát týdně) a používáme hnojivo pro balkonové květiny.
Ven ji můžeme umístit až v druhé polovině května, kdy už nehrozí žádné mrazíky.
Důůležité je naklíčení
S nakličováním bychom měli začít v únoru až březnu. Je třeba se obrnit trpělivostí, protože hlízy z obchodu bývají (stejně jako zázvor) ošetřené proti nadměrnému klíčení. Vhodnější je koupit hlízy v zahradnictví nebo v e-shopu.
Hlízy namočíme nejméně na 24 hodin do vody, aby se chemické ošetření vyplavilo. Pak si zvolíme jednu z možností, jak pokračovat.
- 1) Položíme hlízu na parapet, batáty vystavené světlu začnou většinou samy klíčit (podobně jako brambory). Pak už jen čekáme, až se objeví dostatečně velký výhonek, který odřízneme a vložíme do skleničky s vodou, aby zakořenil.
- 2) Hlízu vložíme do sklenice s vodou – buď použijeme úzkou skleničku, aby hlíza nezapadla dovnitř, anebo do ní zapíchneme párátka či špejle, které ji udrží na okraji (podobně jako u pecky avokáda). Výhonky, které vyraší, odřízneme a můžeme dál pěstovat.
- 3) Je také možně pěstovat batáty v akváriu, kde se jim daří – vyhovuje jim teplota i obsah živin ve vodě. Do hlíz napícháme dlouhé špejle nebo dráty, zavěsíme hlízu nad hladinu (do vody by měla být ponořena jen špička hlízy). A zase: vyrašené výhonky odřízneme a pěstujeme je dál jako řízky.
Mladé rostlinky vysadíme do truhlíku nebo květináče a ven je dáme až v druhé polovině května, kdy nehrozí ranní mrazíky.
- ATRAKTIVNÍ OLISTĚNÍ
- JAK NAKLÍČIT
- KLÍČENÍ BATÁTŮ
Kombinace s letničkami
V truhlíku vytvoří batáty díky svým šlahounům dlouhým až 3 metry krásné závěsy. Hodí se tedy spíše do oken či balkonů vyšších pater, odkud padá dolů zelený vodopád listů.
Do truhlíku zasadíme jen jednu rostlinu a doplníme ji kvetoucími balkonovkami, které mají rády slunce. Spíše je umístíme na východní, jihovýchodní či západní stranu.
Krásnou kombinaci s batáty tvoří například petúnie, modré lobelky i červené muškáty. Přidat můžeme i molici (Plectranthus), který rostliny doplní svými dekorativními bílo zelenými listy na dlouhých šlahounech. A navíc slouží jako odpuzovač hmyzu. Zajímavá je i kombinace batátů s barevně olistěnou africkou kopřivou.