zdroj Pxhere

PRVNÍ RADY ORCHIDEJOVÉ 1/III

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Úžasné exotické květy orchidejí bezpečně přilákají náš pohled a potěší nejen odborníky a pěstitele, ale i každého pozorovatele. Jsou vždy krásným dárkem, který obdarovanému přinese radost a zároveň i starost, bude-li se umět o tuto exotickou krásu dobře postarat. Jak tedy na orchidej?

Orchidaceae

Orchideje se na Zemi vyskytují již kolem 100 milionů let a od 18. století se staly i oblíbenými rostlinami pokojovými. Rostou kolem rovníku a přes mírné pásmo až po arktickou tundru.
Její název je odvozen od názvu čeledi vstavačovité – latinsky Orchidaceae. Pojmenování pochází z řeckého slova „orchis“, což v překladu znamená varle, a ten se odvozuje podle tvaru podzemních hlíz právě rodu vstavač.
V čeledi je kolem tisíce rodů a až 30 tisíc druhů a přes 100 tisíc hybridů a kultivarů. A patří k nim například i tropický rod orchidejí Vanillavanilovník, z něhož se získává hospodářky významná vanilka.

Tyto  exotické rostliny jsou charakteristické tvarem svých krásných květů všech možných barev – jsou oblíbeny nejen pro svou křehkou krásu, ale také proto, že bohatě kvetoucí stonky nás dokáží těšit i několik měsíců.
Ve své domovině rostou orchideje epifyticky přichyceny v korunách stromů a jiných rostlin. (Epifyt je organismus, který roste na žijící rostlině, ale vyživuje se samostatně, tzn. neparazituje na ní.)

A pozor! Všechny volně žijící druhy orchidejí jsou chráněny Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES).

Péče o královnu začíná už při nákupu

Orchideje je možné pěstovat v různých podmínkách, protože v přírodě se vyskytují od tropů kolem rovníku přes mírné pásmo až po arktickou tundru. Díky své přizpůsobivosti dokáží kvést i u nás a my tak získáme domů trochu exotiky… a při dobré péči nám může dělat radost i 15 let.

Péče začíná už v obchodě, když jsme se rozhodli orchidej si koupit. Dobře si ji prohlédneme: není poškozená, nahnilá, nemá škůdce…je pevná a má vzdušné kořeny?

Při nákupu věnujeme pozornost jak listům, tak i kořenům: listy mají být pevné a lesklé, sytě zelené – bez poškození, fleků či škůdců; kořeny a jejich výhonky mají mít svěží zelenou a stříbřitou barvu.
Podíváme se také, kolik má rostlina nasazených poupat. Čím více, tím déle nám ještě pokvete. Nejprodávanějšími (a také cenově nejdostupnějšími) jsou orchideje rodu Phalaenopsis.
(Kupujeme si raději starší rostliny, ty mladé jsou totiž na pěstování náročnější.)

V příštím článku o nárocích této rostliny – teplo, světlo, zálivka.