Co je to za rostlinu?

In Poradna by walsla

Tuto nenápadnou rostlinku máme už asi rok a půl. Ze začátku se jí příliš nedařilo, postupně se však rozrostla, dokonce i krásně kvetla. Pomůžete nám určit, o jakou rostlinu jde? (dotaz poslala Lada M. z Telče)

Pěstujete léčivou rostlinu belamkandu čínskou zvanou i anginovník. Jde o mrazuvzdornou rostlinu, i když během extrémní zimy s teplotami pod -20°Celsia může zamrznout, v takovém případě je třeba záhon chránit, nebo kytku na nějakou dobu přenést do chladnější místnosti. Ve studených oblastech se doporučuje pěstovat ji v květináčích. Rostlina se nápadně podobá kosatci. Má zajímavé květy, které jsou oranžové nebo žluté uprostřed s červenými skvrnami. Kvetou od července do září. Semena se vytvářejí v tobolkách a jsou veliká jako hrášek. Vyžadují sluneční místo, půda by měla být výživná, propustná s neutrálním pH, jemně vlhká. Rozmnožuje se dělením trsů nebo semeny, která se vysazují v únoru nebo březnu, při pokojové teplotě vyklíčí asi za 14 dnů.

K léčebným účelům se používá kořen nebo list. Působí při poruchách žláz s vnitřním vylučováním, revmatismu, zácpě, nadýmání a také při léčbě zánětu průdušek, krku – angína i chřipka, při prvních bolestech v krku se doporučuje žvýkání listů. Belmkandin, který se uvolňuje během žvýkání, se ukládá v tkáních a při nachlazení pomáhá tělu se bránit, nepoužívá se však při akutních stavech.

Související články