HORTENZIE ROZKVETE. POKUD…

In Okrasná zahrada by walsla

Jednou z nejoblíbenějších a nejvýraznějších květin na zahradě jsou hortenzie. Tato rostlinka však přináší radost jen tehdy, pokud si s ní dokážete poradit. Pak se odvděčí tím, že kvete od března do července, a to v nejrůznějších barvách od bíle, přes růžovou až po modrou.

Hortenzie nemají rády západní části zahrady a polostín. V zimě je můžeme nechat venku, i přesto nás na jaře vždy opět potěší.

Přes léto jim stačí normální vlhkost, v době růstu a kvetení potřebují hodně vody, jinak zvadnou, ale pozor – od srpna už zalévání omezujeme. Pokud uschnou, předčasně skončí svůj růst. Odkvetlé květy lze nechat na rostlinách i během zimy a ostřihnout je až na jaře.

Během růstu je vhodné hnojit rostliny dvakrát měsíčně, jinak přihnojujeme tekutými minerálními a organickými hnojivy v létě a před začátkem květu. V zimních měsících k hortenzii nahrňte zeminu.

Hortenzie lze pěstovat i v nádobách na terasách či balkonech. Když jsou mladé, můžeme přesazovat i dvakrát ročně, když se rozrostou, přesadíme je do větších květináčů. Zaštípnete je za čtvrtým, nebo pátým listem, nejpozději právě v červnu. Starší hortenzie přesazujeme každý rok poté, co odkvetou.

Stříháme tyto odkvetlé části a výrůstky, které daný rok květ neměly, vykvetou naopak příští léto. Pokud tak neučiníme, budeme na květy za rok čekat marně.

Než se objeví první mrazíky, musíme dát květiny v nádobách do světlé místnosti, v níž se drží teplota od šesti do osmi stupňů Celsia. Zaléváme je jen tak, aby kořenový bal neuschl.