Pět receptů na zpracování borůvek!

In Recepty by walsla

Borůvkový kompot

borůvky, voda, zavařovací sklenice
Na nálev: 1 l vody, 0,6 kg cukru

Nejprve borůvky důkladně zbavíme nečistot, vyplavíme je (ponoříme do studené vody, aby nám všechny nečistoty vyplavaly, ty sesbíráme), otrháme zbylé stonky a nakonec je pomocí sítka omyjeme. Okapané borůvky vkládáme do jednotlivých zavařovacích sklenic, a setřeseme je. Nakonec je zalijeme teplým nálevem o teplotě 70 °C. Dobře uzavřené sklenice o obsahu 1 l sterilujeme 15 minut při teplotě 85 °C, sklenice o objemu 0,5 l sterilujeme 12 minut při teplotě 85 °C.

Borůvkovo – rybízovo džem

1000 g červeného rybízu, 500 g borůvek, 1 Super želírovací cukr 3:1

Na 7 sklenic po 200 ml. Rybíz omyjeme, otrháme od stonků a navažíme 1 kg. Borůvky přebereme, omyjeme a navážíme 500 g. Ovoce a želírovací cukr dobře promícháme v hrnci. Vše za stálého míchání vaříme asi 5 minut. Pěnu sebereme a džem plníme do sklenic. Uzavřeme, otočíme dnem vzhůru a necháme 5 minut stát na víčku.

Borůvkový džem s broskvemi

500 g borůvek, 3-4 broskve, 250 g želírovacího cukru

Borůvky opláchneme a prudce povaříme. Broskve ponoříme na několik vteřin do vroucí vody, pak je ihned přelijeme studenou vodou, sloupneme, rozpůlíme a vyjmeme pecky. Dužinu nakrájíme na dílky, přidáme k borůvkám a povaříme. Postupně přidáme cukr a ještě prudce povaříme, popřípadě dochutíme 50 ml rumu, promícháme a naplníme do skleniček a upevníme víčky. Sterilujeme: sklenice o objemu 330 ml – 25 minut při 85 °C.

Borůvková povidla

3 kg borůvek, 1 kg cukru, trocha rumu

Borůvky rozvaříme, pak přidáme cukr a vaříme do husta. Uchováváme v hrncích a nahoru přiložíme papír namočený v rumu, aby povidla neplesnivěla.

Borůvkový sirup

700 g borůvek, 1,25 l vody, 1 balíček kyseliny citrónové, 1 balíček Gelfixu Klasik 1:1, 1 kg cukru krystal

Borůvky omyjeme a společně s vodou a kyselinou citrónovou povaříme asi 2 minuty. Propasírujeme přes plátno a šťávu přivedeme k varu. Přidáme Geifix Klasik smíchaný se 2 lžícemi cukru. Asi 1 minutu povaříme. Přidáme zbytek cukru a přivedeme k varu. Za stálého míchání povaříme 5 minut. Nalijeme do čistých lahví a uzavřeme. Uzavřené láhve uchováváme v chladu a temnu.

Zdroj: http://www.zavarovani.info