Ty nejlepší maliny

In Ovoce by walsla

Letní maliny se sklízejí už od poloviny června do konce července. Na konci sklizně je potřeba všechny výhonky, na kterých byly plody, seříznout těsně nad povrchem půdy. Mladé výhonky prosvětlíte tak, aby na 1 metru čtverečním zůstalo asi 8 až 10 silných zelených výhonků.

Stále rodící odrůdy vám zajistí úrodu malin od srpna až do mrazů. Rodí na jednoletém dřevě, proto jejich větve po ukončení sklizně zcela odstraňte.

Dvakrát plodící maliník jednou plodí v červenci na loňských výhonech, podruhé na podzim na letošních výhonech. Koncem srpna je dobré vystříhat loňské, tzv. odplozené výhony. Nové výhony je potřeba prostříhat a pro podzimní sklizeň ponechat jen silné výhony. Dvakrát plodící maliny je možné pěstovat jen pro podzimní sklizeň.

Oba druhy malin byste měli sklízet velmi opatrně, protože jejich plody jsou citlivé na tlak. Mnohdy se vyskytují i zakrslé plody, které se během sklizně rozpadávají – příčinou je nedostatečné opylování, což odstraníme pěstováním alespoň dvou různých odrůd.

Maliník se vysazuje na podzim, a tak bychom půdu pro něj měli připravit už v srpnu – zkypřit, vyhnojit například chlévskou mrvou a odstranit plevel.