Usušte si na zimu!

In Poradna by walsla

Pojďte se s námi připravit na dobu, kdy už na zahrádce nic nekvete, a podívejme se, jak správně sušit a uchovávat květy na zimní dekorace a aranže.

Sušení hlavou dolů – kytice se nejčastěji suší vcelku zavěšené květy dolů. Uchovat si tak můžete svatební a narozeninové kytice na několik let. Schnout by měly v suché a tmavé místnosti 5 až 10 dnů. Déle je nenechávejte, aby nebyly příliš křehké. Po vysušení je nasprejujte lakem na vlasy. Déle vydrží a lépe se budou oprašovat.

Nejvhodnější pro sušení jsou růže. Kromě kytic je můžete použití na aromaterapii lístky květů nebo třeba na dekoraci do koupele. Usušit je možné i celé puky růží, které se později dobře kombinují nejen se sušenými, ale i živými květy.

Sušit můžete jakékoli květy. Oblíbené jsou levandule, pomněnky, chryzantémy, tymián, třezalka, heřmánek. Jejich květy můžete sušit stejně jako bylinky – rozložené na papíře.

Lisování – patří mezi nejstarší uchovávání rostlin. Nejlépe se lisují samostatné květy, které nemají hrubý stonek. Květy si můžete vysušit a udělat si herbář nebo je slisované nalepit na papír a vyrobit si jedinečnou ozdobu nebo obraz na stěnu. Na vylisování květu stačí savý papír a něco na zatížení. Důležité je, abyste květ vložili mezi papír vyrovnaný, zachovají se tak proporce květu a při sušení se nezdeformuje.

Voskování – oblíbená metoda konzervování květů je i namáčení květů do vosku. K této činnosti je potřeba vosk na svíčky nebo parafín. Vosk roztavíte ve vodní lázni a květy do něj několikrát namočte. Pozor si ale musíte dát na vysokou teplotu. Namočené květy zavěste a nechte je tak až do doby, než vychladnou. Po získání zkušeností můžete kombinovat různé barvy vosků, klidně je můžete namočit i do soli či do flitrů.

Kandování květů – dají se pak i jíst. Samozřejmě ne konvalinky, ale vhodné jsou nestříkané růže, fialky, květy heřmánku i citrusů, meduňka, máta. Nejvhodnější jsou čerstvé květy, ale lze si je připravit i do zásoby. Je nezbytné, abyste každý kousek květu natřeli vaječným bílkem a z každé strany posypali moučkovým cukrem. Práci si můžete ulehčit – bílky smíchejte se třemi lžícemi vody a květy v tom namočte. Posypte cukrem, dejte na plech a opět pocukrujte. Květy by měly schnout několik dnů, denně je ale otočte. Využijete je na zdobení koláčů, dortů nebo dekoraci talířů.

Sušení ve vodě – nezdá se vám to? Ale fakt to jde. Do vázy dejte květiny a vodu nalijte do výšky do 10 centimetrů. Květy budou pomalu schnout bez toho, aby ztratily přirozený tvar a barvu. Uschnou přibližně za dva týdny až měsíc.  Vhodné pro tento způsob jsou trávy, obilí, len, tulipány, pivoňky a frézie.