ECHINACEA – TŘAPATKA – RUDBÉGIE

In Okrasná zahrada by walsla

Ale také třeba květ prérie – tento lidový název vychází z jejího přirozeného prostředí, kde volně roste. Její vlastí je totiž východ a střed Severní Ameriky, kde roste v prériích s vlhkou a suchou půdou, ale také na otevřených prostranstvích poblíž lesů.

Dobře se jí ovšem daří i na našich zahrádkách v záhonech s trvalkami. Zaujme nás hlavně svými barevnými okvětními lístky, ty mohou být žluté, nachové či bílé. Tato nenáročná rostlina je oblíbena také proto, že kvete během celého léta až do října.

Z původně léčivé rostliny šlechtitelé vytvořili široký sortiment nejrůznějších odrůd.
Nejznámější je echinacea nachová (Echinacea purpurea), která vytváří hrubý kůlový kořen a rovný stonek se soukvětím. Barva květů je zpočátku zelená, při rozkvétání se mění. Kromě ní jsou známé i třapatka úzkolistá a Echinacea pallida, tzv. třapatkovka.

Na to, aby třapatky dorostly do výšky až jednoho metru a aby kvetly, musíme jim vytvořit v zahradě podmínky podobné jejich původnímu stanovišti. V prvním řadě by měla mít půda dostatek vápníku a přiměřenou vláhu. Aby měla hodně výživných látek, postačí nám dobře vyzrálý kompost. Rok po výsadbě si vyžádá další přihnojení, podobně jako jiné trvalky. Rostlina poměrně dobře snáší i sucho, ale ne na dlouho. Během extrémních veder ji musíme zalévat, a to ráno nebo až večer. Třapatce se dobře daří v polostínu, ale vydrží i přímé slunce.

Velmi dobře se množí semenem, a starší rostliny i dělením trsů. Semena vyséváme v průběhu března do květináčů nebo pařeniště a sazenice vysazujeme na stanoviště v polovině května. Přímo na záhon vyséváme koncem dubna. Rostliny dělíme na jaře nebo na podzim.