Bylinky v boji s chřipkou

In Okrasná zahrada, Poradna, Zajímavosti by walsla

Podzimní období je sice krásně barevné, ovšem ruku v ruce s ním přichází i období chřipkové. Proti tomu se dá účinně bojovat, máte-li k dispozici správné bylinky, které léčí a také výborně chutnají.

Proti kašli a nachlazení pomáhá například jitrocel, hodí se, i pokud máte problémy se zánětem ledvin či močového měchýře. Vhodný je i při chronickém zánětu průdušek, astmatu či tuberkulóze plic, pomáhá při vykašlávání a uvolňuje hleny.

Fenykl kromě toho, že uvolňuje křeče hladkého svalstva, zvyšuje i činnost střev. Působí také dezinfekčně a skvěle uvolňuje hleny při zánětu horních cest dýchacích.

Proti podzimním depresím je nejlepší třezalka. Už celá staletí se používá proti nespavosti a nervozitě, které na podzim přibývá. Čaj příznivě působí na psychiku, je výborný i proti migréně.

Šalvěj (název rodu je odvozen od latinského salvere = léčit) je výtečným pomocníkem, jak vynechat při nemocech antibiotika či jiné léky. Šalvěj má silný antibakteriální účinek při všech chorobách ústní dutiny a krku, osvědčil se při zánětech dásní a paradentóze. A nezanedbatelná zajímavost – pravidelným potíráním zubů listy šalvěje docílíte jejich vybělení. Kromě toho dým ze šalvěje neutralizuje pachy a žvýkání čerstvých lístků odstraňuje zápach z úst.

Meduňka snižuje teplotu a zmírní kašel, používá se ale i proti nespavosti a nervovému podráždění. Navíc tato bylinka s výrazně citronovou vůní má silnou antivirovou a antibakteriální aktivitu, která pomáhá léčit opary.

V boji s nespavostí se osvědčil také kozlík lékařský, který působí i proti depresím, při bolestech kloubů a svalů.

Řepík lékařský má opravdu široké využití – na vnější použití se dává jako obklad na popáleniny, na rány, které se špatně hojí, na zastavení krvácení či kožní onemocnění. Odvar pomáhá při nemocech vnitřních orgánů – jater, ledvin, žlučníku. Je známé, že silný odvar z řepíku je jako kloktadlo snad nejlepším lékem na nemocné a přetížené hlasivky. Výborná je rovněž koupel z řepíku, která pomáhá při bolestech nohou a kloubů.

Související články