Cibuloviny na podzim I.

In Květiny, Okrasná zahrada by walsla

Na první pohled by se mohlo zdát, že na podzim už není na zahradě moc práce. To je ale omyl – právě nyní je třeba myslet na jaro, a proto v současném období začínáme vysazovat cibuloviny, pokud nemrzne, můžeme je dát do země i v prosinci. Pro ty, kteří se stále ještě nerozhodli kdy, do jaké hloubky a kterou rostlinku zasadit, přinášíme několik rad. Je až neuvěřitelné, že z malinké, ne příliš hezké cibulky vyroste půvabný narcis či tulipán.

Nejoblíbenější cibuloviny
Sněženky – výborně vzdorují mrazivému počasí, mezi prvními bojují proti nadvládě zimy. Daří se jim ve vlhké propustné půdě, jejich skupinky vynikají ve skalkách, okrajích trávníků a záhonů s trvalkami, pod stromami nebo keříky. Sněženky kvetou od ledna do března a dorůstají do výšky 15 až 20cm. Ale pozor – tato něžná květinka je jedovatá!
Narcisy – existuje řada druhů, stovky různých kultivarů, dokonce i takových, které voní. Jde o nenáročné rostliny, kterým se daří v každé dostatečně hluboké a propustné zahradní půdě, nikoli však v příliš mokré. Můžeme je vysadit pod listnaté stromy a vyšší keře. První zima po vysazení je pro cibulky kritickým obdobím, doporučuje se proto před příchodem mrazů chránit záhon přikrývkou z větviček nebo listí. Narcisy kvetou od února do dubna a dorůstají do výšky 15 až 45 cm. Pokud budou růst přímo v trávníku, nemusíme je zasadit příliš hluboko. Někdo zasadí narcisy do květináčů či jiných nádob, v takovém případě je dejte do hloubky asi 8 cm, velké odrůdy dáme do větší hloubky.
Hyacinty – jsou květiny, které hýří paletou barev od bílé, oranžové, přes růžovou až po modrou či nachovou. Vyhovuje jim život venku, daří se jim v lehké výživné půdě obohacené o vyzrálý kompost. Proti zimě je dobré záhon s cibulkami chránit přikrývkou ze suchého listí nebo rašeliny, brzy na jaře je však nutné ji odstranit, aby mohly začít kvést. Pokud je chceme mít na okraji záhonů, dáme je do hloubky 10 cm, pokud je chceme nechat v zemi několik let, zasadíme je hlouběji. Hyacinty vyrůstají do výšky až 25 cm a kvetou v březnu a dubnu.

 

Související články