Nejoblíbenější citrusovníky

In Květiny, Okrasná zahrada, Ovoce by walsla

Nejoblíbenějšími citrusy, které se hodí pro tuzemské pěstování, jsou citroník, mandarinka, cedrát či pomerančovník.

Citroník je vhodný pro začátečníky, je totiž nenáročný, téměř neustále kvete, dá se dobře pěstovat i v menších nádobách a brzy plodí. Je ale citlivější na chlad. U pěstitelů jsou nejoblíbenější mandarinky. Jde o nízkou nenáročnou rostlinu, která odolává nízkým teplotám. Plody některých odrůd se jedí i s oplodím, které je sladší než dužnina. Cedrát je stále zelený trnitý keř, který hezky kvete, poupata má obvykle purpurová a plody dorůstají až 20 cm. Jelikož jsou dost kyselé, nejvíce se hodí na přípravu osvěžujících nápojů. Vzhledově a tvarově nezvyklá je odrůda cedrátu, nazvaná Budhova ruka, která se ale nedá jíst.

Existuje na 160 druhů citrusů, které dále se člení na množství odrůd, forem a variant, ne všechny rostliny se však hodí pro pěstování v bytových podmínkách.

Citrusy si oblíbili majitelé subtropických nezámrzných skleníků, kde stačí udržovat minimální teplotu těsně nad nulou. Takové prostředí můžeme najít i v zimních zahradách, chodbách nebo zasklených lodžiích. Zvláštní možnost zimování umožňují tzv. tranšeje. Jsou to vlastně hlubší jámy, nebo příkopy, zakryté izolačním sklem. K přezimování stačí teplo, vyzařované z hlubších vrstev okolní půdy.

Související články