Hrabat? Nehrabat?

In Okrasná zahrada by walsla

„Nejkrásnější období je patrně podzim, když má milá shrabuje listí, myslím si, že dělá asi určitě správně, zahrádka se pravidelným shrabováním čistí…“ přemýšlí Ivan Mládek.

Na nutnost shrabávání listí se sice názory odborníků různí, my se však musíme přesto rozhodnout a věřit, že správně.

Když neshrabeme, listí může začít tlít, a dokonce by se mohla pod spadanými listy během několika dnů vytvořit nežádoucí plíseň. Shrabování věnujeme dostatečnou pozornost, přestože nepatří mezi nejjednodušší práce na zahrádce. Snadnější odstranění listí z trávníku nabízí zahradní vysavače listí, které by nám měly práci usnadnit.

Zastánci bezúdržbové zahrady zase tvrdí, že se listí hrabat nemáme, protože nám výborně poslouží jako mulč. Ten zlepšuje kvalitu půdy, pomalu se rozkládá, hnojí stromy a v neposlední řadě vytváří půdu novou.

Rozhodneme-li se tedy pro první variantu – tedy shrabovat, přidáváme listí do kompostu. Nepatří tam ale rozhodně spadané shnilé ovoce, které může přenášet houbové nemoci, stejně jako listy ořešáku, které zase obsahují škodlivé látky. Pořídíme-li si vysavač, pak můžeme zvolit i takový, jehož lopatky ventilátoru nasáté listí rozsekají na kousky – tím jednak zmenšíme objem vysátého listí a jednak listová drť v kompostu daleko rychleji zetlí.

Související články