Zajímavosti o jablkách

In Ovoce, Zajímavosti by walsla

Šťavnatá jablka patří v tuzemsku mezi nejoblíbenější ovoce. A samozřejmě nejlepší jsou ta z vlastní zahrádky, ale určitě nepohrdneme ani těmi z obchodu. Abychom si je pořádně vychutnali a neochudili se o vitamíny a další látky, které jablka obsahují, měli bychom dodržet pár věcí:

– Protože jablka se často dodávají přímo z chladících prostor, kde je málo kyslíku a hodně oxidu uhličitého, jejich aroma se plně rozvine až po dvou či třech dnech, když je skladujeme při pokojové teplotě. Platí to i pro ovoce uložené v lednici.

– Aromatické látky, vitamíny, minerální látky, pektin a přírodní látky jako flavonidy, které organismus chrání před rakovinou, jsou zejména ve vrchní vrstvě dužniny pod slupkou. Syrová jablka bychom proto měli jíst co nejčastěji neoloupaná.

– Správná doba sklizně je pro chuť a aroma plodů rozhodující hlavně při druzích, které dozrávají na podzim. Pokud jablka sklízíme příliš brzy, plody obsahují více škrobu než cukru a jsou kyselá. Naopak pokud sklizeň příliš odkládáme, dužnina změkne a je moučnatá. Jestli je slupka zabarvená tak, jak je to pro ten který druh tohoto ovoce typické, hned sklízíme.

Související články