Znáte pH vaší půdy?

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

V říjnu je ideální doba na to, abychom zjistili, jakou hodnotu pH má půda v naší zahrádce. Je dobré to vědět při vysazování stromků.
Hodnotu pH lze zjistit několika způsoby. Nejlevnější a nejjednodušší je zjistit to pomocí lakmusového papírku, který vložíme do vzorku vlhké půdy a chvíli počkáme, než se změní jeho barva. Podle zabarvení zjistíme, o jakou hodnotu pH jde.

Papírek, který má stejné vlastnosti jako lakmusový, si můžeme udělat i sami, na jeho výrobu budeme potřebovat papír s dobrými savými vlastnostmi, nejlépe piják ze sešitu a také asi čtvrt kila červeného zelí. Piják nastříháme na tenké proužky. Zelí nakrájíme na drobné kousky a vaříme ve vodě do měkka, aby se do ní uvolnily antokyanová barviva. Když je zelenina uvařená, slijeme ji. Když zabarvená voda vychladne, namáčíme do ní proužky z pijáku, nesmí se ale rozmočit. Po chvilce je vyjmeme a necháme důkladně vyschnout – lakmusový papírek je na světě.

Jestli jsme postupovali správně, prokáže jednoduchá zkouška: pokapeme-li ho citronovou šťávou, měl by se zabarvit do růžova až červena, což charakterizuje kyselé prostředí.
Pokud přiložíme papírek na navlhčené mýdlo, zabarví se do modra až do zelena. Obyčejná voda nezabarví domácí lakmusový papírek vůbec, je totiž neutrální s hodnotou pH 7.
Půdní reakci je možné zjistit i podle výskytu plevelu, na kyselých roste například jitrocel, šťovík či přeslička, naopak na zásaditých zase komonice nebo hořčice.
Většina plodin v našich podmínkách se pěstuje v půdě s hodnotou pH mezi 4 až 8. Většímu počtu rostlin však vyhovuje právě neutrální pH, kterému přísluší hodnoty 6,5 až 7,4. Proto – pokud chceme pěstovat například borůvky – měli bychom přidat do půdy rašelinu, která ji okyselí. Druhům, které mají raději zásaditou půdu, je třeba přidat vápník.

Stupnice kyselosti půdy
– do pH 4,4 je půda extrémně kyselá
– mezi pH 4,6 až 5 je označována jako kyselá
– pH 5,1 až 5,5 značí půdu slabě kyselou
– u neutrální půdy se pH pohybuje mezi 6,6 až 7,2
– pH 7,3 až 7,7 znamená půdu alkalickou, zásaditou