BUGENVILEA

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Na dovolené jsme narazili na nádherně kvetoucí kytku – bugenvilei. Chtěli bychom ji pěstovat i u nás na Moravě. Je to možné? – dotaz poslali manželé z Kyjova.

Tato rostlina pochází z Brazílie, kde vyroste do výšky tří až čtyř metrů. Jde o stále zelený popínavý keř, který nese na svých stoncích nejen sytě zelené listy, ale rovněž trny. Rostlina je zajímavá především pro své barevné listeny, které mohou být žluté, červené, fialové, růžové, bílé nebo oranžové. Kvete obvykle celé léto.

Kvetoucí rostlina je vhodná pro venkovní letnění. Množí se řízkováním, odebrané řízky ponoříte na několik hodin do vlažné vody, potom do stimulátoru a teprve pak zasadíte do teplé zeminy.

Lze ji pěstovat i v našich podmínkách. Abyste z ní měli radost, uvědomte si, že v letním období potřebuje hodně vody, protože ta se rychle vypařuje zelenými listy i barevnými listeny. Je vhodné ji přesazovat v polovině srpna, pokud je původní květináč už malý. Musíte však dávat pozor, abyste jemné kořínky nepotrhali a rostlinu tím nepoškodili. Takto přesazená ještě na podzim dobře pustí kořeny. Na zimu ji přeneste do místnosti, kde je 8 až 12 stupňů Celsia. Tam jí opadají listy, na jaře ovšem opět vyrostou nové.