MINIROSTLINY V BYTĚ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zabírají minimum místa a mají stejné pěstitelské nároky jako jejich velcí bratři. Pokojové minirostliny si oblíbí každý, i ten, kdo má doma dost místa. Díky šlechtitelům jsou skvělou volbou pokojové rostlinky miniaturního vzrůstu. Stačí je umístit například na poličku nebo na okenní parapet. V trpasličích rozměrech lze koupit řadu hybridů pokojových rostlin nejrůznějších tvarů a barev.

Minirostlinám je nutné dopřát dostatek vody, ovšem nesmíme je přelít. Místo zálivky je možné květináče na chvíli ponořit do měkké „odražené“ vody, aby substrát s kořeny nasákl vodou. Umístění pro ně volte podle požadavků jednotlivých druhů. Pokud se kořenový bal začne tlačit z květináče, je dobré ho hned přesadit.

Zaměřte se převážně na druhy, které ve skupinové výsadbě působí efektně. Nejlépe se vyjímají rostliny s panašovanými listy a svěžími barvami, například fíkovník šplhavý (Ficus pumila) či břečťan popínavý (Hedera helix), působivé jsou i kvetoucí druhy jako africká fialka (Saintpaulia ionantha) či kolopejka (Kalanchoe blossfeldiana).

Důležitým a výrazným prvkem u pokojových rostlin je nádoba, drobné rostliny mají většinou jen pár květů, proto je třeba více zvýraznit, například stejně barevným odstínem květináče. Při výsadbě lze použít skleněné nádoby a vytvořit rafinované rostlinné terárium. Při sázení několika rostlinek do jedné nádoby musíme brát v úvahu jejich nároky, které by měly být stejné nebo aspoň podobné. Je třeba počítat s tím, že na ně bude ale číhat více nebezpečí. Kdy se rostliny rozrostou, vytváří se totiž pod nimi nadměrná vlhkost, čímž vznikají větší podmínky pro vznik různých nemocí a mohou se také objevit škůdci. Proto jsou nezbytné častější kontroly a také tzv. prosvětlovací řez.

Na pěstování v jedné nádobě se hodí kromě klasických pokojových minirostlin i pomalu rostoucí sukulenty a kaktusy. Velmi hezky a zároveň i jednoduše působí i několik stejných miniaturních orchidejí rozmístěných vedle sebe.

Vytvořte si malou zahrádku ve skle 

Do skleněné nádoby nasypeme nejdříve drenážní vrstvu a na ni substrát. Rostliny vysadíme vedle sebe tak, abychom dosáhli zajímavé a přitom bohaté kompozice. Důležité je, abychom zohlednili jejich výšku a rychlost růstu. I když pro tyto květy je typický pomalý růst, vždy se najde mezi nimi taková, která bude růst rychleji. Terária mohou tvořit různé nádoby se širokým či užším hrdlem, v nichž vzniká pro rostliny vlhké klima.

Na umocnění celkového dojmu by bylo vhodné zvolit nádobu z průhledného skla, která bude propouštět světlo a dokonale udrží vlhkost. Ideální variantou může být v tomto případě staré, už nepotřebné akvárium.