Nezapomeňte na vánoční hvězdu

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zdá se vám, že hovořit už teď o Vánocích, je příliš brzy? Možná ano, ale pokud se budeme držet známého rčení: kdo je připraven, není ohrožen, nic nás nepřekvapí. Týká se to mimo jiné pěstitelů vánočních hvězd (Euphorbia pulcherrima), na které musíme myslet už nyní na podzim. Aby rostlinky kvetly přesně v době, kdy mají, je třeba je už pomalu na svátky připravovat. Vánoční hvězdy před Vánocemi doslova zaplaví každý obchod. Lidé je ale po svátcích vyhodí, protože nevědí, jak je pěstovat, aby vykvetly i za rok.

Pěstování tohoto oblíbeného keříku by však určitě zvládl každý. A právě v těchto dnech nastal ten správný čas začít připravovat vánoční hvězdu na květ. Aby se totiž rostlinka vybarvila a do Vánoc vykvetla, potřebuje dva měsíce.

Prvním krokem je, že vánoční hvězdu budeme zatemňovat 12 až 14 hodin denně, což je pro ni signál – krátké dny a dlouhé noci totiž způsobí, že hvězda začne měnit barvu listů a začne se připravovat na květ. Vánoční hvězdy nemají rády, když s nimi příliš manipulujeme, je proto dobré udělat jim stínítko, třeba z krabice, nebo z papírového sáčku, na noc ji pod ně schováme a ráno opět odkryjeme.

Je také důležité, aby v místnosti byla stálá teplota (nejméně kolem 20° Celsia). Musíme je pravidelně zalévat, a to dvakrát týdně, aby byl substrát stále trochu vlhký, ale pozor ne přemokřený – květináč rozhodně nesmí stát ve vodě.

Při koupi vánoční hvězdy vybírejme tu, která je nejméně rozkvetlá, aby nám kvetla co nejdéle a mohli jsme se z ní pak i déle radovat.

Co s hvězdou po svátcích?

Až hvězda odkvete, přeneseme ji do chladnější místnosti a snížíme zálivku (stačí cca jednou týdně). Zde ji necháme až do jara, kdy nastane vhodná doba pro přesazování a prořezání – je to zhruba asi v dubnu.

Při stříhání vánoční hvězdy musíme dát pozor na mléko, které z ní vytéká – je totiž jedovaté a mohlo by nám způsobit i podráždění pokožky. Odstřižené větvičky můžeme použít jako řízky k množení hvězdy (vrcholovou větvičku dáme zhruba na hodinu do vlažné vody, tím zastavíme vytékání mléka, pak řízek zapíchněme do vlhké směsi rašeliny a písku, dáme přes ni igelitový sáček, a necháme několik týdnů, aby zakořenila).

Vánoční hvězdu můžeme mít v létě i venku, od konce května až do září se jí bude dařit na zahradě v polostínu, kde nebude vystavena přímému slunci. Občas ji přihnojíme a na podzim opět celý postup zopakujeme…