ŠARKA NA PECKOVINÁCH

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Po rozpůlení meruněk při zavařování jsem na peckách našla bílé skvrny, které až místy připomínaly kresby. Jde o nějakou nemoc? – ptá se čtenářka  z Náměště nad Oslavou.

Světlé kroužky nebo kresby jsou jednoznačně svědectvím toho, že meruňka, ze které pecky pocházejí, je napadená šarkou švestky (Plum poxvirus).

Jde o známé a hojně rozšíření virové onemocnění peckovin, především švestek, broskví a právě také meruněk. Jeho příznaky se projevují na listech, plodech i na peckách. Protože tímto virovým onemocněním se napadené stromy zatím vyléčit nedají (na rozdíl od houbových chorob, na něž se aplikuje chemický postřik), je třeba je co nejdříve zlikvidovat, jsou totiž trvalým zdrojem infekce pro okolní dosud zdravé stromy. Důležitá je také prevence – při výsadbě dáváme přednost odolným odrůdám a bojujeme proti savému hmyzu, který šarku přenáší ze stromu na strom.

Jak šarku poznáme?

U slivoní se na listech objevují světlé skvrny, jejichž okraje jsou zřetelně ohraničené. Skvrny vidíme i na plodech, postupně se propadají a vzniká typický hrbolkový povrch. Plody většinou předčasně opadají.

U meruněk se tvoří na listech světlezelené někdy až hnědavé skvrny ve tvaru kroužků či proužků. Na plodech se objevují kresby a hrbolky. Na peckách se tvoří skvrny v podobě kroužků a kreseb.

U broskvoní se na listech objevují žlutozelené proužky a plody mají kroužky nebo mramorované kresby. Plody se deformují jen zřídka.